Nitrifikasyon inhibitörünün pamuk bitkisinin azot içeriği ve kütlü verimi üzerine etkisinin araştırılması
Nvestigation of the effect of nitrification inhibitor on the nitrogen content and the cultural yield of cotton plant
  1. Tez No: 540382
  2. Yazar: FERAT ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tarımsal üretimde sınırlayıcı faktörler içerisinde yer alan azot diğer kültür bitkilerinde olduğu gibi pamukta da verim ve kaliteyi etkilemektedir. Ancak tarım alanlarında azotlu gübrelerde oluşan kayıplar, azotun pamuk tarafından kullanım ekinliğinin düşürmekte, maliyetleri arttırmakta, verim düşüşüne ve çevre sorunlarına neden olmaktadır. Bu sorunların çözümünde nitrifikasyon inhibitörlü gübreler önemli bir alternatif olarak görülmektedir. Çalışma Mardin'in Derik ilçesinde tarla denemesi şeklinde yürütülmüştür. Çalışma sonuçları inhibitörlü azotlu gübrenin pamukta toplam azot içeriğini artırdığını ortaya çıkarmıştır. İki farklı dozda uygulanan inhibitörlü gübre, 7 kg/da ve 3.5 kg/da olmak üzere, pamukta azot içeriğini sırasıyla %11.8 ve % 34.6 oranında kontrole (üre) göre arttırmıştır. Nitrifikasyon inhibitörlü gübre pamuk bitkisinin toplam yaş ve kuru ağırlıklarında da istatistiksel olarak önemli artışlar sağlamıştır. Düşük miktarda uyguladığımız İnhibitörlü azot kontrole (Üre) göre aynı verim elde edilmiştir fakat bu verim değeri istatistiksel olarak önemli seviyede bulunmamıştır. Tarlaya 3.5 kg/da ve 7 kg/da dozda uygulanan inhibitörlü gübre, pamuk bitkilerinin toplam yaş ağırlıklarında sırasıyla %35.4 ve % 72.2 kontrole (üre) göre artışa neden olurken, toplam kuru ağırlık artışın ise sırasıyla % 94.0 ve %108.6 kontrole (üre) göre olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar, tarla koşulları altında pamuk üretiminde nitrifikasyon inhibitörlü gübre kullanımıyla pamukta azot içeriğini arttırıldığını göstermektedir. Ancak nitrifikasyon inhibitörlü azotlu gübrenin pamuk yapraklarının toplam klorofil içeriğine ve kütlü verimine etkisi istatistiksel olarak önemli seviyede bulunmamıştır. Çalışma sonucunda nitrifikasyon inhibitörlü gübrelerin pamuk tarımında kullanılmasının önerilebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nitrogen, which is one of the limiting factors in agricultural production, affects yield and quality in cotton as in other crop plants. However, the losses in nitrogenous fertilizers in agricultural areas reduce the efficiency of nitrogen by cotton, increase costs, cause efficiency decrease and environmental problems. Nitrification inhibitor fertilizers are seen as an important alternative to solve these problems. The study was carried out as a field trial in Derik district of Mardin. The results of the study revealed that nitrogenous fertilizer with inhibitor increases total nitrogen content in cotton. The fertilizer applied with two different doses increased the nitrogen content in cotton at 7 kg / da and 3.5 kg / da according to the control (urea) in 11.8% and 34.6% respectively. The fertilizer with nitrification inhibitor also increased statistically significantly in total wet and dry weights of cotton plant. The same yield was obtained with the low amount of inhibitor nitrogen control (Urea), but this yield was not statistically significant. The fertilizer with 3.5 kg / da and 7 kg / da applied to the field resulted in an increase in the total wet weights of cotton plants by 35.4% and 72.2% (urea), while the total dry weight gain was 94.0% and 108.6%, respectively (urea). was determined to be. The results show that the nitrogen content in cotton is increased by the use of nitrification inhibitor fertilizer in cotton production under field conditions. However, the effect of nitrogen fertilizer with nitrification inhibitor on total chlorophyll content of cotton leaves and its yield was not statistically significant. As a result of the study, it can be suggested that nitrification inhibitor fertilizers should be used in cotton farming.