Flor katkılı lityum topaklarının en düşük enerjili yapılarının araştırılması
Investigation of the lowest energy structures of fluorine doped lithium clusters
- Tez No: 540417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSLAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Süperalkali topakların fiziksel, kimyasal ve elektronik özellikleri, alkali atom sayısı arttırıldığında değişmektedir. Bu değişimler göstermiştir ki, süperalkali tuzlardan lineer olmayan optik malzemeler veya yarı iletken materyaller üretilebildiğini göstermektedir. Nükleer reaktörlerde sıcak füzyonda metalik olmayan bir katalizör veya enerji depolamada yeni bir malzeme olarak da kullanılabilir. Bu çalışmada, 〖Li〗_nF (n=1-8) topaklarının en düşük enerjili geometrik yapıları, kararlıkları ve elektronik özellikleri Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) ile araştırılmıştır. Bu topakların, ortalama Li-F bağ uzunlukları, simetri özellikleri, çok katlılıkları, göreli enerjileri, bağlanma enerjileri, ayrışma enerjileri, ikinci dereceden enerji farkları ve HOMO-LUMO gapları rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The physical, chemical and electronic properties of superalkali clusters vary when the number of alkaline atoms is increased. These changes show that nonlinear optical materials or semiconductor materials can be produced from the superalkali salts. It can also be used as a non-metallic catalyst in hot fusion in nuclear reactors, or as a new material in energy storage. In this study, the lowest energy geometrical structures, stabilities and electronic features of 〖Li〗_nF (n=1-8) clusters were investigated within Density Functional Theory (DFT). The average Li-F bond lengths, symmetry properties, multiplicities, relative energies, binding energies, dissociation energies, second-order energy differences and HOMO-LUMO gaps of these clusters were reported.