Oleuropeinin sıçan prostat kanseri hücre hareketi üzerine etkisi
The effect of oleuropein on cell movement in rat prostate cancer
  1. Tez No: 540426
  2. Yazar: HÜDA AYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Oleuropein zeytin ağacı ve özellikle zeytin yapraklarında bulunan ve zeytinyağına acımsı buruk tat veren bir fenolik bileşendir. Oleuropeinin antioksidant, vazodilatör, antiaritmik, spazm çözücü, hipotansif, antimikrobiyal, sitotoksik ve antikanser etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Ek olarak, bileşiğin çeşitli kanser hücrelerinin hareketini azalttığı bildirilmiş; ancak bunun mekanizması henüz tamamen aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, oleuropeinin Dunning modeli sıçan prostat kanseri güçlü metastatik MAT-LyLu hücrelerinin hareketini nasıl etkilediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, öncelikle hücre proliferasyonunu etkilemeyen ve toksik olmayan konsantrasyonlar tripan mavisi ve alamar mavisi boyaları ile belirlenmiştir. Ardından, oleuropeinin MAT-LyLu hücrelerinin lateral ve dikey yönlerdeki hareketi üzerindeki etkileri sırasıyla yara iyileşme analizi ve transwell invazyon analizi ile araştırılmıştır. Bulgularımıza göre, 24 ve 48 saat sürelerle 25 μM ve daha yüksek konsantrasyonlarda oleuropein uygulaması MAT-LyLu hücre proliferasyonunu inhibe etmiştir. Ancak, 100 μM ve daha yüksek oleuropein konsantrasyonları MAT-LyLu hücreleri için toksik bulunmuştur. Toksik olmayan ve hücre proliferasyonunda etkisiz olan 5 ve 10 μM konsantrasyonlardaki oleuropein, bu hücrelerin hem lateral hem de dikey hareketlerini dikkat çekici biçimde azaltmıştır. Sonuç olarak, oleuropein prostat kanseri için VGSC aracılı hücre hareketini bloklayacak potansiyel bir antimetastatik ajan olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Oleuropein is a phenolic compound that found in olive tree and especially olive leaves and, which give a bitter taste to olive oil. It was shown that oleuropein has antioxidant, vasodilator, antiarrhythmic, spasmolytic, hypotensive, antimicrobial, cytotoxic, and anticancer effects. Additionally, it has also been reported that the compound may reduce the movement of various cancer cells, but the mechanism of action is not yet fully understood. In this study, our aim is to investigate how oleuropein affects the motility of strongly metastatic MAT-LyLu, Dunning model rat prostate cancer cells. For this purpose, at first, non-toxic concentrations that not affect the cell proliferation was determined by using trypan blue and alamar blue dyes. After that, the effects of oleuropein on MAT-LyLu cell movement at lateral and vertical directions were investigated by wound healing assay and transwell invasion assay, respectively. According toour results, oleuropein treatment at 25 μM and higher for 24 and 48 hours inhibited the proliferation of MAT-LyLu cells. However, the concentrations of oleuropein at 100 μM and higher were found to be toxic to MAT-LyLu cells. Oleuropein at the concentrations of 5 and 10 μM which are non-toxic and ineffective on the cell proliferation, significantly reduced the movement of these cells in both lateral and vertical directions. In conclusion, oleuropein could be considered as a potential antimetastatic agent thatblocksthe VGSC-mediated cell motility for prostate cancer.