Zeytin yaprağından saflaştırılmış oleuropeinin böbrek iskemi reperfüzyon hasarına etkisi: Ratlarda antiinflamatuvar, apoptoz ve oksidatif stres üzerine inceleme
Effect of oleuropein purified from olive leaf on renal ischemia reperfusion injury: Investigation on anti-inflammatory, apoptosis and oxidative stress in rats
- Tez No: 964625
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmada, antioksidan ve antiapoptotik özelliklere sahip oleuropeinin renal iskemi/reperfüzyon hasarına karşı olası koruyucu etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 40 adet Sprague-Dawley sıçan beş gruba ayrılmıştır: Kontrol, iskemi/reperfüzyon hasarı, iskemi reperfüzyon hasarı + Oleuropein (10, 50, 100 mg/kg). Oleuropein intraperitoneal olarak, iskemi öncesi 48 saat, 24 saat ve 30 dakika kala uygulanmıştır. Tüm iskemi/reperfüzyon hasar gruplarında 45 dakika bilateral renal iskemi ve ardından 24 saat reperfüzyon uygulanmıştır. Serum ve böbrek dokularında total antioksidan ve total oksidan seviyesi, süperoksit dismutaz ve paraoksanaz-1 düzeyleri analiz edilmiştir. Serumda ayrıca kreatinin, üre ve ürik asit düzeyleri değerlendirilmiştir. Apoptoz belirteçleri olan gliseraldehid 3-fosfat dehidrogenaz, sitokrom c ve kaspaz-3 düzeyleri Western blot ve immünfloresan yöntemleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study investigated the potential protective effect of oleuropein, known for its antioxidant and anti-apoptotic properties, against renal ischemia/reperfusion injury. Materials and Methods: 40 Sprague-Dawley rats were randomly divided into five groups: Control, ischemia/reperfusion injury, and ischemia/reperfusion injury + Oleuropein (10, 50, 100 mg/kg). Oleuropein was administered intraperitoneally at 48 hours, 24 hours, and 30 minutes prior to ischemia. In all ischemia/reperfusion injury groups, 45 minutes of bilateral renal ischemia was followed by 24 hours of reperfusion. Total antioxidant and total oxidant levels, as well as superoxide dismutase and paraoxonase-1 levels, were analyzed in serum and kidney tissues. Serum levels of creatinine, urea, and uric acid were also assessed. Apoptotic markers including glyceraldehyde-3-phosphate dehydrogenase, cytochrome c, and caspase-3 were evaluated by Western blot and immunofluorescence methods.