Oleuropeinin voltaj kapılı sodyum kanalı aracılıkanser hücre hareketi üzerindeki etkisininhipoksik koşullarda araştırılması
Investigation of the effect on voltage gated sodium channelmediated cancer cell motility of oleuropein, at hypoxic conditions
  1. Tez No: 771630
  2. Yazar: ŞİLAN GÖZENOĞLU ÜCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kanser, kalp hastalığından sonra dünya çapında ikinci önde gelen ölüm nedenidir. Kanserde başlıca ölüm nedeni metastazdır. Voltaj kapılı sodyum kanalları, metastatik sürecin tüm adımlarında rol oynar. Tümör dokusu büyüdükçe hipoksik bir ortama sahip olacaktır. Hipoksik koşullar hücre metabolizmasını kanser hücresi lehine düzenler. Hipoksik koşullarda aktive olan hipoksi ile indüklenebilir faktör HIF, fonksiyonel VGSC'nin ekspresyonunu arttırır, böylece metastatik süreci destekler. Antikanser ve antimetastatik tedavilerin in vitro çalışmaları genellikle normal oksijen seviyelerinde gerçekleştirilir. Bileşiklerin aktivitelerinin hipoksik koşullarda değerlendirilmesi daha gerçekçi sonuçlar sağlayacaktır. Antioksidan, antiviral, antimikrobiyal ve antikanser aktivitelere sahip olduğu bildirilen oleuropeinin, normoksik koşullar altında VGSC ekspresyonunu baskılayarak sıçan prostat kanseri hücrelerinin hareketini engelleyebildiği de gösterilmiştir. Ancak literatürde hipoksik koşullarda oleuropeinin insan prostat kanseri hücreleri üzerindeki etkisine ilişkin bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada oleuropein hem normoksik hem de hipoksik koşullarda 48 saat boyunca VGSC'yi eksprese eden ve metastatik yeteneği VGSC'lerle ilişkili olan yüksek düzeyde metastatik bir insan prostat kanseri PC-3 hücre hattına uygulandı. Öncelikle hücre proliferasyonunu etkilemeyen ve hücreler üzerinde toksik etkisi olmayan oleuropein konsantrasyonu her iki durumda da belirlendi. Daha sonra bu konsantrasyondaki oleuropeinin hücre migrasyonu üzerindeki etkisi araştırıldı. Normoksik koşullarda 200 µM, hipoksik koşullarda 300 µM ve üzerindeki oleuropein konsantrasyonlarının doza bağlı olarak PC-3 hücre proliferasyonunu inhibe ettiği, ancak 150 µM oleuropeinin hücre proliferasyonunu etkilemediği ve hücreler için toksik olmadığı belirlenmiştir. Hücre proliferasyonu üzerindeki etkiyi dışlamak için 150 µM oleuropeinin hücre migrasyonu üzerindeki etkisi incelenmiş ve bu konsantrasyonda hücrelerin motilite indeksinde önemli bir değişiklik olmadığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar bize oleuropeinin olası etkisinin farklı konsantrasyonlarda veya diğer bileşiklerle kombinasyonlarda ve daha uzun uygulama sürelerinde tekrar test edilmesi gerektiğini göstermektedir. Ayrıca oleuropeinin PC-3 hücre proliferasyonu üzerindeki inhibisyon aktivitesi değerlendirilmeli ve etki mekanizması araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Cancer is the second leading cause of death worldwide after heart disease. The main cause of death in cancer is metastasis. Voltage-gated sodium channels play a role in all steps of the metastatic process. As the tumor tissue grows, it will have a hypoxic environment. Hypoxic conditions regulate cell metabolism in favor of the cancer cell. The hypoxia-inducible factor HIF, activated in hypoxic conditions, increases the expression of functional VGSC, thus promoting the metastatic process. In vitro studies of anticancer and antimetastatic therapies are generally performed at normal oxygen levels. Evaluation of the activities of the compounds in hypoxic conditions will provide more realistic results. It has also been shown that oleuropein, which has been reported to have antioxidant, antiviral, antimicrobial, and anticancer activities, can inhibit the movement of rat prostate cancer cells by suppressing the expression of VGSC under normoxic conditions. However, no study has been found in the literature on the effect of oleuropein on human prostate cancer cells in hypoxic conditions. In this study, oleuropein was applied to a highly metastatic human prostate cancer PC-3 cell line, which expresses VGSC and whose metastatic ability is associated with VGSCs, for 48 hours in both normoxic and hypoxic conditions. First, the concentration of oleuropein, which does not affect cell proliferation and does not have a toxic effect on cells, was determined in both conditions. Then the effect of oleuropein at this concentration on cell migration was investigated. It has been determined that oleuropein concentrations of 200 µM in normoxic conditions and 300 µM and higher in hypoxic conditions inhibit PC-3 cell proliferation depending on the dose, but 150 µM oleuropein does not affect cell proliferation and is not toxic to cells. To exclude the effect on cell proliferation, the effect of 150 µM oleuropein on cell migration was examined, and it was found that there was no significant change in the motility index of the cells at this concentration. These results show us that the possible effect of oleuropein should be tested again with different concentrations or combinations with other compounds and longer application times. In addition, the inhibition activity of oleuropein on PC-3 cell proliferation should be evaluated, and its mechanism of action should be investigated.