Yozgat ili Boğazlıyan ilçesinin yerel müzik kültürü
The Local music culture of Boğazlıyan in Yozgat
- Tez No: 117476
- Danışmanlar: DOÇ. ERTUĞRUL BAYRAKTARKATAL, YRD. DOÇ. DR. ERHAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yerel-kültürel geleneklerin doğası ile yerel müziğin toplumsal işlevleri bağlamında Boğazlıyan yöresinin yerel müzik uygulamaları incelenmiştir. Birçok uygarlığa beşiklik etmiş olan Anadolu'nun kültürel çeşitliliğe sahip olması yerel müziklerde de kendisini göstermektedir. Bu amaçla yörenin etnik yapısı ve müziğe nasıl yansıdığı/yansımadığı da incelenmiştir. Bir yöreye ait yerel müzik kültürünün, yerinde derlenmesi gereğinden yola çıkılarak, yöreye ait müzikler derlenmiş ve notaya alınmıştır. Boğazlıyan yöresinde farklı etnik kökenden topluluklar yıllarca bir arada yaşamış ve bala yaşamaktadır. Kuşkusuz içinde bulunulan kültüre de yansıyan bu özellik, kültürler arası alışverişte de etkili olmuştur. Bu araştırma ile, yerel müziklerin özelliklerinden biri olan birleştirici unsurun kendini göstermiş olduğu ve etnik farklılıklara rağmen yörede bir arada yaşamakta olan halkın müzikal yapılarının ortak olduğu görülmüştür. İncelemeler sonucunda; yörenin yerel müzik kültürünün, dünyadaki toplumsal ve ekonomik değişimler sonucunda yaygınlaşan popüler kültürün etkisinde olduğu gözlenmiştir. Üst-yapnın egemenliğine rağmen halkın yaşamının bir parçası olmaya devam eden yerel müziklerin, geçmişteki kullanımları kadar etkin olmadıkları ve gün geçtikçe unutulmaya yüz tuttukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, have been investigated the nature of local-cultural traditions and local music with its role in society. In this way, the local music culture of Boğazlryan has been also analysed. Anatolia, having a cultural diversity by being many civilizations' homeland, also shows itself in the local musics. For this respect, the ethnical structure of Boğazlryan and it's reflection/ non-reflection over the local music of the region was searched. Boğazhyan's local music is recorded and transcripted by considering the feet that it's necessary to deal with the local music of the region, itself, while analysing the local music culture of the region. Different communities from different ethnic origines have lived and been living together in Boğazlryan for years. This feature is obviously seen in the culture by also effecting the relationships between the different ethnic groups. By this research we have come to see that local music's unifying function is seen in the region and the musical structure of the society is common in spite of different ethnic groups' living together. At the end of the investigations it has been understood that the local music culture of the area is under the influence of the popular culture that has become common as a result of the social and economical changes in the world. In spite of the sovereignty of the superstructure, it has revealed that the local musics which continue to be a part of the society life are not as much effective as they used to be and are gradually being forgotten.