Bozok Üniversitesi kampüsü ve çevresi liken florası
  1. Tez No: 540445
  2. Yazar: İREMŞAH SEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KOCAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma ile Yozgat ili sınırları içerisinde bulunan Bozok Üniversitesi'nin liken ve lieknikol fungusları tespit edilerek Yozgat ilinin liken biyoçeşitliliğine katkıda bulunulmuştur. Çalışma alanından tespit edilmiş olan taksonlardan 29'u Yozgat ili için ilk kez kaydedilmiştir. Yozgat ilinden ilk kez tespit edilen taksonlardan olan Ramalina lacera aynı zamanda Türkiye'den ikinci kez kaydedilmiştir. Toninia cinsine ait olan Toninia bullata taksonu ise Türkiye için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, lichen and lichenicol fungi of Bozok University located in Yozgat province borders were determined and contributed to the lichen biodiversity of Yozgat province. Of the taxa determined from the study area, 29 were recorded for the first time in Yozgat province. Ramalina lacera was recorded from Turkey for the second time. Toninia bullata taxon belonging to the genus Toninia has been identified as a new record for Turkey.