Toplam kalite yönetiminde liderlik anlayışı
Leadership in total quality management
  1. Tez No: 54049
  2. Yazar: BARBAROS KON
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
TÜRKÇE ÖZET ANAHTAR KELİMELER: Toplam Kalite Yönetimi, Liderlik, Yönetim, Sürekli Gelişme, Kalite Kültürü, Müşteri Tatmini, Motivasyon, Takım Çalışması, Katılım. F.W. Taylor'dan itibaren günümüze kadar pek çok yönetim teorileri ile sürülmüş, yönetim bilimindeki bu gelişmelere paralel olarak, pek çok yeni kavram teknik ve felsefe ortaya çıkmıştır. Bunların hepsinin amacı tabii ki rakiplere karşı üstün duruma geçmektir. İşte günümüzde küreselleşen bu dünyada, işletmeler ancak içinde bulundukları teknolojik değişimlere süratle uyum sağladıklarında, maliyeti minimize ettiklerinde, yüksek ölçütlerinde ciddi gelişmeler sağladıklarında ve işletmenin ürün ve hizmetlerinin hedef değerleri“müşteri odaklılık”ve“sürekli gelişme”olduklarında ayakta kalabilecek ve rekabet edebileceklerdir. Bu maliyet düşürücü ve müşteriyi tatmin edici özellikleri nedeniyle ancak uzun dönemli bir felsefe olan T.K.Y. olur. T.K.Y., takım çalışmasının, tam katilinim, motivasyonun, sürekli eğitimin, kalite kültürün oluşumunun ve sürekli geliştirme ortamının işletmede sağlanmasıyla olur. Bu yöneticiliği değil ısrarlı bir liderliği gerektirir. Çünkü lider, her biri farklı isteklerle ortaya çıkan değişik kültürdeki insanları işletmede ortak bir görevi başarmaları için gönüllü olarak çalışmaya ikna eder ve onları etkiler. Bu tez çalışması, yöneticilerin liderlik görevi yapmalar gerektiği, bu görevlerin yerine getirilmesi esnasında hangi hususlara dikkat etmelerinin uygun olacağı ve uygulayacakları liderlik anlayışları ile bu anlayışlarda rolleri üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, önce klasik işletmelerdeki liderlik ve lider davranışlarının analizi yapılarak lider ve yönetici kavranılan ve görevleri üzerinde durulmuş, sonra kalite ve T.K.Y. kavramlarının üzerinde durarak T.K.Y. felsefesinin faydalan ve işletmeye uygulamaya konması için gereken temel unsurlar incelenmiştir. Son olarak da T.K.Y.'nin uygulamaya konarken ve uygularken liderin görevleri, prensipleri ve T.KY.'deki liderlik biçimleri açıklanarak, işletmenin T.K.Y. sürecindeki durumuna göre değişen çeşitli liderlik biçimleri olduğu sonucuna varılmıştır. T.K.Y. anlayışında liderlik, durağı belli olmayan ileriye doğru sonsuz bir yolculuğa çıkmaktır. Bu yolculuk esnasında, işletmenin kültürü değiştikçe, liderlik biçiminde değişir. xııı
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET(SUMMARY) KEY WORDS: Total Quality Management, Leadership, Management, Continuous Improvement, Quality Culture, Customer Satisfaction, Motivation, Teamwork, Participation. Lots of management theories have been driven forward from the time of. F.W. TAYLOR, lots of new concept, technique and philosophy occurred with these development in management science. The aim of all is naturally to be superior against their rivals. Thus, in this world being spherical nowadays, the administrations can stand still and rival only as if they speedily adapt the technological chances, minimize the costs, high quality, have serious developments in contemporary performance criterion like quality, speed and utility and the target balances of the administration are“costumer focus”and“ continuous improvement”T.Q.M., because of these specifications like decreasing the cost and satisfying the costumer is a long term philosophy. T.Q.M. is gained by corporation, complete participation, motivation, permanent education, formation of quality culture. This doesn't need administration, but persistent leadership. Because the leader effects and persuades the people who have different wishes and are from different cultures to study volunteerly to manage an associate duty. This thesis, includes the need of manager to have the function of leadership, the points to be taken into interest during the study of these duties, the concept of leadership, they should use and the roles in these mentalities. With this purpose, first of all, the analysis of leadership and behaviours of leaders will be made, the concepts of leader and manager and their duties are emphasised. Then the concepts of quality and T.Q.M., profits of T.Q.M. philosophy and basic points needed to be applied to management are scrutinized. At last the functions and principles of leaders during application of T.Q.M., the types of leaderships in T.Q.M. were taken into research subject. As a result it's gained that there're various types of leadership changing according to the situation of administration in process of T.Q.M. Leadership in T.Q.M. concept is to go forward through an eternal journey, of which station is not known. During this journey, types of leadership changes with the changes in administration culture. xiv