Total diz replasmanı sonrası tek başına addüktör kanal bloğu ile addüktör kanal bloğu ve IPACK bloğunun karşılaştırılması
A comparison of single adductor canal block and adductor canal block and IPACK block from total knee arthroplasty
  1. Tez No: 747906
  2. Yazar: ECEM HORATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışma, total diz protezi (TDP) cerrahisi uygulanan hastalarda, ultrasonografi (USG) eşliğinde tek başına uygulanan addüktör kanal bloğuna (AKB) eklenen IPACK (infiltration of popliteal arter and capsule of knee) bloğunun postoperatif analjeziye katkısını ve opioid tüketimi üzerine etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya 2020 Mayıs-2022 Mayıs tarihleri arasında Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ameliyathanesi'nde spinal anestezi altında Total Diz Protezi cerrahisi geçiren 18-85 yaş aralığında 68 hasta dahil edildi. Grup I'deki (n=34) hastalara sadece Addüktor Kanal Bloğu (AKB), Grup II'deki (n=34) hastalara AKB ve IPACK bloğu uygulandı. Ağrı vizüel analog skala (VAS) ile, opioid tüketimi tramadol, non opioid analjezik tüketimi deksketaprofen dozu ile ölçüldü. Bulgular: Hastaların VAS skorları 4. saat, 8. Saat, 12.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare the contribution of IPACK (infiltration of popliteal artery and capsule of knee) block to the adductor canal block applied alone, accompanied by ultrasonography (USG), on postoperative analgesic efficiency and the effect on opioid consumption in patients undergoing total knee replacement surgery. Patients and Methods: In this retrospective study, sixty-eight patients aged 18-85 years who underwent Total Knee Prosthesis surgery under spinal anesthesia in Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital Operating Room between May 2020 and May 2022 were included. Only Adductor Canal Block was applied to the patients in Group I (n=34), and Adductor Canal Block and IPACK blocks were applied to the patients in Group II (n=34). Pain was measured with a visual analog scale (VAS), opioid consumption was measured with total tramadol and non-opioid analgesic consumption with total dexketaprofen dose.