Türk sosyo-kültürel yapısı içinde Manas Destanı
Manas Legend in socio-cultural structuru of Türks
  1. Tez No: 54053
  2. Yazar: CEMAL EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Sosyo-Kültürel yapı, incelemeye ve senteze tabi tutulacak olursa, kültür unsurlarının ve sosyal kurumlarının zaman içinde tekrarlanarak meydana getirdikleri ve onların karşılıklı etkileşmeleri sonucunda oluşan sosyal dengenin bir adıdır. Bu kural, Türk sosyo-kültürel yapısı için de doğrudur. Destan'lar da toplumların sosyal ve kültürel yapılan hakkında en önemli belgeleri içermekle büyük tarihi işlevi de görmüş olurlar. Bu yazılı veya sözlü belgeler, aynı zamanda Türk sosyo-kültürel yapışırım binlerce yıllık kimliğini ortaya koyması bakımından çok önemlidir. Bu kriterler ışığı aranda, çalışmamız önce, Türk sosyo-kültürel yapısı içinde yer alan sosyo-kültürel normların tariflerini, oluşma biçimlerini, daha sonra bugünkü durumlarım, Orta Asya Türk sosyo-kültürel yapının en güzel örneklerini sunan“Manas Destanı”çerçevesi içinde incelemeyi gaye edinmiştir. vu
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sociacultural structure, if examined and synthesis carefully is the name of the social equilibrium which is formed by the interaction of cultural components and social institution. This rule is also correct for the Turkish sociacultural structure. Epics contain most important clues about the Social and cultural structure of the communities. And they have an important historical role, on this subject. These oral or written documents, at the same time, are very important to bring the identity of the thousand years old Turkish sociacultural structure into day light. In the light of this criteria our study examines the definition of sociacultural norms which exist in the Turkish sociacultural structure formation types and their resent position which are discussed in the circumstance of the Manas Legend which has the distinguished examples of Middle Asian Turkish Sociacultural structure. vui