Tip 1 koroid neovaskülarizasyonun morfolojik özelliklerinin, yaşa bağlı makula dejeneresansı ve pakikoroid neovaskülopati gruplarında karşılaştırılması: Optik koherens tomografi anjiografi çalışması
Comparison of morphological features of type 1 choroidal neovascularization in age-related macular degeneration and pachychoroid neovasculopathy: Optical coherence tomography angiography study
  1. Tez No: 540535
  2. Yazar: ÖZLEM BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) ile pakikoroid neovaskülopatideki (PNV) tip 1 koroid neovaskülarizasyonunun (KNV), görüntüleme ve tedavi yanıtında farklılık olup olmadığını optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) kullanarak incelemek. Gereç ve Yöntem Tip 1 KNV'si mevcut 31 YBMD ve 14 PNV hastasının verileri retrospektif olarak incelendi. OKT ve OKTA'daki aktivite kriterlerinin varlığı değerlendirildi. OKTA'da KNV'nin en geniş çapı, alanı ve akım alanı manuel olarak ölçüldü. OKTA'daki lezyon tipi değerlendirildi. OKTA'da KNV; lezyon paterni (seafan, medusa, belirsiz), periferik anastomoz/loop varlığı, periferik arkad, hipointens halo ya da dallanan küçük damar görüntülerinin en az üçünün bulunması halinde aktif kabul edildi. Bulgular Çalışmaya 31 YBMD ve 14 PNV hastası dahil edildi. PNV grubunda OKT ve OKTA'daki aktivite bulguları uyumu anlamlı olarak daha fazla idi.
Özet (Çeviri)
Purpose To investigate whether there is any difference in imaging and treatment response of type 1 choroidal neovascularization (CNV) in pachychoroid neovascularization (PNV) and age-related macular degeneration (AMD) using optical coherence tomography angiography (OCTA) Material and Method The data of 31 AMD and 14 PNV patients with type 1 CNV were retrospectively analyzed. The presence of activity criteria on OCT and OCTA were evaluated. The CNV area, CNV flow area and greatest linear dimension of CNV were manually measured by OCTA. Lesion type on OCTA were analyzed. We evaluated CNV lesion pattern (sea-fan, medusa, indistinct), presence of peripheral anastomosis/loop, peripheral arcade, hypointens halo and branched small vessel appearance by OCTA images. The lesions with at least three of these features were accepted as active. Results Thirty-one AMD and 14 PNV patients were included in the study. The consistency of activity findings in OCT and OCTA was significantly higher in PNV group.