Sosyal hizmet bilimindeki insan algısının ilk dönem sosyal hizmet teorileri ve uygulama modelleri üzerinden incelenmesi
Investigation of human perception of social work science on the theories and practice models of early social work
- Tez No: 540568
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER MİRAÇ YAMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bir bilim dalının kökleri o bilim dalının geleceğini şekillendiren ana temellerdir. Bu nedenle bir alanın bilimselliğinin anlaşılması ve korunmasında tarihsel bilgi kümesi oldukça önemlidir. Yapılan araştırma sosyal çalışma biliminin bir bilim dalı olarak ortaya çıktığı ilk dönemi ele almaktadır. Bu dönemde benimsenen felsefi alt yapı, uygulanan kuramlar ve oluşturulan kuramsal temeller üzerinden ilk dönem sosyal çalışma biliminin insan algısı ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma sosyal çalışma biliminin tarihçesini dönemin uygulamaları ve felsefi kavrayışını ön plana alarak betimleyici ve açıklayıcı bir anlatımla gerçekleştirilmiştir. Günümüzde var olan çalışmaların aksine araştırma tarihsel bilgileri sonuçlar üzerinden değil neden-sonuç ilişkisi üzerinden aktarmaktadır. Ancak bu tarihsel tarama çalışması“insan”teması üzerinden ele alınarak mesleğin insan ile ilişkisinin belirgin bir biçimde ön plana çıkarılmasına çalışılmıştır. Bu nedenle gerçekleştirilen çalışmada sosyal çalışma biliminin insanı anlamlandırma biçimi de belirgin bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Araştırma, çalışmanın konusuna ilişkin temel açıklamaların yapıldığı giriş kısmı, araştırmanın metadolojik bilgilerinin açıklandığı gereç ve yöntem kısmı, araştırmanın temel kavramlarının açıklandığı genel bilgiler kısmı, ilk dönem sosyal çalışma Biliminde var olan uygulamaların ve felsefi alt yapıların belirtildiği ilk dönem sosyal çalışma felsefesi ve uygulamaları kısmı, günümüz kuram ve yaklaşımlarının temellerini içeren günümüz sosyal çalışma bilimi kuramlarının temelleri kısmı ve son olarak elde edilen bilgilerin tartışılıp değerlendirildiği tartışma ve sonuç kısmından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The roots of a science are the main themes that shape the future of that science. For this reason, the collection of historical information is very important in understanding and preserving the science of an area. The research investigates the first period in which social work science emerged as a science discipline. With the philosophical background, applied theories and theoretical bases adopted in this period tried to reveal the human perception of the first period social work science. The research was carried out with a descriptive and explanatory narrative by taking the history of the science of social work as its foreground and the philosophical conception of its era. Unlike today's work, research is not based on result information, but on cause-effect relationships. However, this historical screening study has been studied through the theme of“human”, so as to make clear the relation between the profession and the human being. For this reason, the way in which the social work science makes sense of the human being is clearly emerging.