Subjektif tinnitus şikayeti olan hastalarda kortikal cevapların araştırılması
Cortical responses in subjective tinnitus patients
  1. Tez No: 540574
  2. Yazar: DUYGU HAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHRA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tinnitus, çevresel bir uyaran olmadan kulakta ya da kafada hissedilen ses olarak tanımlanmaktadır. Tinnitusu olan bireylerin, kortikal düzeyde etkilenimlerinin olabildiği bilinmektedir. Çalışmamızın amacı; tinnitus şikayeti olan hastaların kraniyal etkileniminin araştırılmasıdır. Çalışmamızda, işitmesi normal olup tinnitus yakınması olan 25 hasta ve 15 normal birey değerlendirilmiştir. Her bireye; odyometri, yüksek frekans odyometri, timpanometri, akustik refleks, konuşma odyometri, kantitatif EEG (KEEG), Tinnitus Engellilik Anketi (TEA) ve BECK Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Farklı uyaran tipleri ve frekansları kullanılarak yapılan KEEG bulgularında, Alfa ve Delta dalgaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is defined as the sound percieved in ear or head without an environmental stimulus. It is known that individuals with tinnitus may have effects at the cortical level. The purpose of our study; is to investigate the cranial influence of patients with tinnitus complaints. In our study, 25 normal hearing patients with tinnitus complaints and 15 normal individuals were evaluated. Each individual assessed with audiometry, high frequency audiometry, tympanometry, acoustic reflex, speech audiometry, quantitative EEG (QEEG), Tinnitus Handicap Inventory (THI) and BECK Depression Scale. Alpha and Delta waves were evaluated in QEEG findings using different stimulus types and frequencies.