Psikolojik şiddetin iş doyumu üzerine etkisi
The impact of psychological violence on job satisfaction
- Tez No: 540601
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmada psikolojik şiddetin (mobbing), çalışanların verimliliğini etkileyen iş doyumu üzerindeki etkisinin ne düzeyde olduğu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.. Araştırmada problemi açıklamaya yönelik Ankara'da kamu ve özel sektör çalışanlarından oluşan 515 çalışan örneklem grubuna uygulanan psikolojik şiddet ve iş doyum algıları arasındaki ilişki, anket sorularına verilen cevaplardan elde edilen verilerle analiz edilerek saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmada Heinz Leymann (1993) tarafından belirlenen ve 5 gruptan oluşan psikolojik şiddet tipolojisinden faydalanılarak geliştirilen psikolojik şiddet davranışları, nedenleri, etkileri ve tepkileri belirlemeye yönelik olarak hazırlanan 45 ifadelik psikolojik şiddet ölçeği kullanılmıştır. İkinci ölçek olarak çalışanların iş doyum algılarını ölçmek için Minnesota iş doyum ölçeği kullanılmıştır. Minnesota iş doyum ölçeği Weiss, Dawis, England ve Lofquist (1967) tarafından gerçekleştirilmiştir. Minnesota iş doyum ölçeği 1-5 arasında puanların beşli likert tipi bir ölçektir. İçsel, dışsal ve genel doyum düzeyi belirleyici özelliklere sahip 20 maddeden oluşmaktadır. Araştırmanın sonucunda psikolojik şiddet ile iş doyumu arasında negatif bir ilişkinin olduğu, psikolojik şiddete maruz kalındığı ölçüde çalışanların iş doyum algılarının azaldığı dolayısıyla da verimliliklerinin azaldığı görülmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to find out psychological violence (mobbing), and the level of the effect on job satisfaction, which affects employees' productivity...The relationship between the psychological violence and the job satisfaction perceptions was tried to be determined by analyzing the data obtained from the answers given to the questionnaire questions applied to the 515 working sample group of public and private sector employees in Ankara in order to explain the problem in the research.İn the research there were used 45 psychological violence scale which was prepared by Heinz Leymann in 1993 to determine psychological violence behaviors, causes, effects and reactions developed by using 5 groups of psychological violence typology. As a second scale, Minnesota job satisfaction scale was used to measure job satisfaction perceptions.Minnesota job satisfaction scale was carried out by Weiss, Dawis, England and Lofquist in 1967. Minnesota job satisfaction scale is a measure of five-pointLikert-type between 1-5. It consists of 20 items with internal, external and general satiating properties. As a result of the research, it is seen that there is a meaningful relationship between psychological violence and job satisfaction, and the level of job satisfaction of the workers exposed to psychological violence decreases and therefore their productivity decreases.