Ulaştırma sistemlerinin altyapısına etki eden faktörlerin belirlenmesi ve önem derecelerine karar verilmesi; Manisa ili örneği
Transportation systems that affect the lower structure factors by determining degree of decision on the granting of importance for; Manisa province example
- Tez No: 540602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR VİTOŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde hem ulusal hem de uluslararası ulaşım ihtiyacının artması, ulaştırma sistemlerinin alt yapısının önemini daha da arttırmaktadır. Bu doğrultuda ulaştırma sisteminin alt yapısının kurulmasında önemli olan faktörler, maliyet ve zaman unsurları nedeniyle proje aşamasında da önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, literatür araştırması ele alınacaktır. İkinci ve üçüncü bölüm çalışmanın uygulama aşamasını oluşturacaktır. Bu doğrultuda, ikinci bölümde Manisa İlinde aktif olarak çalışan İnşaat Mühendislerinin görüşlerine bağlı olarak ulaştırma sisteminin alt yapı faktörleri SPSS paket programı ile belirlenecektir. Üçüncü bölümde, belirlenen faktörler doğrultusunda karar verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP)yöntemi kullanılarak ulaştırma sisteminin alt yapısının kurulmasında önemli olan faktörlerin sıralaması önem derecelerine göre yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the need for both national and international transportation increases the importance of the infrastructure of transportation systems. In this direction, the important factors in the establishment of the substructure of the transportation system play also an important role in the project phase due to cost and time elements. This study consists of three parts. In the first part of the work, the literature search will be carried out. The second and third sections will form the implementation phase of the study. In this direction, infrastructure factors of transportation system will be determined by SPSS package program according to the opinions of Civil Engineers working actively in Manisa province in the second part. In the third chapter, the level of importance will be sorted with the Analytical Hierarchy Process (AHP) in accordance with the determined factors.