Karbon lifli ızgara kumaş ile güçlendirilen betonarme kirişlerde dayanımdaki değişimin irdelenmesi
Investigation of the change in the strength of reinforced concrete beams strengthed with carbon fiber mesh fabric
  1. Tez No: 540614
  2. Yazar: ERSİN GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez çalışmasında, karbon lifli ızgara kumaşın çimentolu harç kullanılarak betonarme kiriş üzerine sarılmasıyla güçlendirilen betonarme kirişlerin dayanımındaki değişim incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmada, kesme açıklığının kiriş etkili yüksekliğine oranı (a/d) 2.5, 3.5, 4.5 ve 6.0 olan 4 tip güçlendirilmiş kirişe açıklık ortasından tekil yük uygulanmış ve her bir kiriş için yük-yerdeğiştirme eğrileri bulunarak aynı tip güçlendirilmemiş kirişler ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Deney sonuçları incelendiğinde, karbon lifli ızgara kumaş ile güçlendirilmiş kirişlerin süneklikleri ve yük taşıma kapasitelerinde güçlendirilmemiş kirişlere oranla ciddi ölçüde artış sağlandığı görülmüştür. Ayrıca, a/d oranı arttıkça güçlendirilmiş kirişlerdeki maksimum yük taşıma kapasitelerinin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the change in the strength of reinforced concrete beams strengthened by wrapping the beams with carbon fiber mesh fabric using cement mortar was investigated. In the experimental study, four types of strengthened reinforced concrete beams with shear span-to-effective depth ratios (a/d) of 2.5, 3.5, 4.5 and 6.0 were subjected to concentrated loads at their mid-spans and the load-displacement curve obtained for each beam was compared with the corresponding reinforced concrete beam without any strengthening. It was observed that the ductility and load-bearing capacities of reinforced concrete beams strengthened with carbon fiber mesh fabric were significantly increased compared to the reinforced concrete beams without any strengthening. It was also observed that the maximum load-bearing capacities of both the strengthened reinforced concrete beams were reduced as the a/d increased.