Askerî konaklama tesislerinde kullanım süreci kalite değerlendirmesi: Sıhhiye Orduevi ve Gazi Orduevi örneklemesi
Post-occupancy evaluation about quality in military accommodation facilities:case of Sihhiye Orduevi and Gazi Orduevi
- Tez No: 540615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE FULYA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kullanıcı gereksinimlerinin çevresel etkilere bağlı olarak sürekli değişim içerisinde olması, yapay çevrenin ve yapay çevredeki kalite arayışının biçimlenmesine yansımaktadır. Yapılan literatür araştırmasında; çeşitli yapı türleri için yapay çevrenin kullanıcı algısında nasıl bir memnuniyet veya memnuniyetsizlik oluşturduğunu inceleyen çalışmaların yapıldığı tespit edilmiştir. Bu tez kapsamında, askerî konaklama tesisleri için, kullanıcı gereksinimlerinin mekânsal olarak biçimlenişi, bu biçimlenişlerin kullanıcılar üzerindeki kalite ve kullanıcı memnuniyeti bağlamındaki etkisi ve KSD (kullanım süreci değerlendirmesi) araştırma konusu yapılmıştır. Bu kapsamda, kalite, kullanım süreci değerlendirmesi ve konaklama tesisleri kavramları araştırılmış ve konaklama tesisleri için uygulanan standartlar incelenmiştir. Standartlar kapsamında uygulanan mevzuatta zorunlu tutulan niteliksel özelliklerin çok yetersiz olduğu anlaşılmıştır. Bu doğrultuda yapı üretim süreçlerini tamamlamış ve kullanım sürecinde olan Sıhhiye ve Gazi Orduevi tesisleri için kullanım süreci kalite değerlendirmesi yapılabilmesi maksadıyla işlevsel ve teknik performansa dayalı veriler toplanmıştır. Verilerin toplanması için araştırma yoğunluğu seviyeleri dikkate alınarak, gözlem yapılması, görüşmeler gerçekleştirilmesi ve anket uygulaması yöntemleri izlenmiştir. Gösterici (belirleyici) seviyede KSD için gözlem yapılması ve görüşmeler gerçekleştirilmesi yöntemleri kullanılarak“ilk tespitler”olarak yapı hata ve kusurları elde edilmiştir. Yapı hata ve kusurları, araştırıcı seviyede KSD için anket uygulaması yöntemi kullanılarak ulaşılan memnuniyet ölçümleri ile karşılaştırılmış ve büyük ölçüde uyum gösterdiği anlaşılmıştır. Kullanım sürecinde ortaya çıkan yapı hata ve kusurlarına ve kullanıcı memnuniyetinin algısal ölçümüne dayalı ulaşılan sonuçlar, yeni yapılacak ve onarılacak orduevi tesislerine ait yapı üretim süreçlerine rehberlik etmesi için sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fact that the user requirements are constantly changing due to environmental influences reflected in the shaping of the artificial environment and the search for quality in the artificial environment. In the literature research, it has been determined that studies have been carried out to examine how the artificial environment creates a satisfaction or dissatisfaction in various user types. Within the scope of this thesis, the spatial configuration of user requirements, the effect of these configurations on the quality and user satisfaction in the context of user satisfaction and the (POE) post-occupancy evaluation have been investigated for military accommodation facilities. In this context, quality, post-occupancy evaluation and accommodation facilities concepts were investigated and the standards applied for accommodation facilities were examined. It is understood that the qualitative features required by the legislation applied in the standards are insufficient. In this respect, functional and technical performance-based data were collected in order to make a post-occupancy evaluation about quality in Sıhhiye and Gazi Orduevi facilities during the building usage process. For the collection of data, observing, conducting interviews and questionnaire application methods were followed by considering the research intensity levels. The building failures and faults as“first finding”have been obtained by the observation and conducting interviews methods used for the POE at the demonstrator (decisive) level. The building failures and faults were compared with the satisfaction measurements obtained by the questionnaire application method used for the POE at the investigative level and it was found to be highly compatible. The results obtained based on the building failures and faults that occurred in the usage process and perceptual measurement of user satisfaction, are presented to guide the building acquisition processes of the new and to be repaired military accommodation facilıties.