Chaotic communication in alpha-stable noise channel using robust estimators
Gürbüz kestiriciler kullanarak alfa-kararlı gürültülü kanalda kaotik haberleşme
- Tez No: 540629
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMRE ÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tez çalışması, Gauss olmayan gürültü altında, uyumlu olmayan kaotik haberleşme sistemini incelemektedir. Kaotik işaretlerin geniş bandlı doğasından dolayı geleneksel band geçiren süzgeçler gürültü azaltımı için uygulanamaz. Gürbüz kestiricilerden, kaotik işaret üzerindeki Gauss olmayan dürtüsel gürültünün süzgeçlenmesinde faydalanılmaktadır. Bu kestiriciler, Median, Myriad ve Meridian kestiricilerdir. Gauss olmayan gürültü, 𝛼 −kararlı dağılıma sahip olarak modellenmektedir. Bu kestiricilerin başarımları, kanal gürültüsünün dürtüselliğini belirleyen değişen karakteristik üstel için hata olasılığı cinsinden verilmektedir. Zamanla değişen işaret için kestiriciler belli bir uzunlukta kayan bir pencere fonksiyonu tanımlayarak kullanılmaktadır. Pencere uzunluğu seçimi işaretten gürültünün kaldırılma miktarına doğrudan etki etse bile, tüm gürbüz kestiricilerin kesin bir bit hata oranı başarımı iyileştirmesi sağladığı gösterilmektedir. Myriad süzgecinin doğrusallık parametresi ve Meridian süzgecinin medyanlık parametresinin, tatmin edici bit hata oranı başarımı iyileştirilmesine ulaşmak için uygun bir şekilde tanımlanması gerektiği not edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The thesis study investigates the behavior of non-coherent chaotic communication system under non-Gaussian noise. Due to broadband nature of chaotic signals, conventional band pass filters cannot be applied for noise reduction. The robust estimators are utilized to filter impulsive non-Gaussian noise effect on chaotic signal. These estimators are called as Median, Myriad and Meridian estimators. The non- Gaussian noise is modeled to have 𝛼 −stable distribution. The performances of these estimators are given in terms of error probability for varying characteristic exponent which tunes impulsiveness of the channel noise. The estimators are used for time varying signal by assigning a sliding window function having certain length. It is shown that even if the selection of window length directly affects the amount of noise removal from the signal, all of the robust estimators provide a certain bit error rate performance improvement. It should be noted that the linearity parameter of Myriad and medianity parameter of Meridian filter should be assigned properly to achieve satisfactory bit error rate improvement.