Yapı biyolojisi kapsamında hasta odalarının incelenmesi
Assessment of patient rooms in scope of building biology
  1. Tez No: 540628
  2. Yazar: AYŞE CEREN ÖZATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER MUTLU DANACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sağlık piramidinde üst konumlarda yer alan hastaneler sirkülâsyonun yoğun olduğu uzun ömürlü yapı gruplarındandır. Hastanelerin mimari formunun belirleyici unsurlarından olan hasta odaları, kullanıcılarının sürekli değiştiği mekânlar olmakla birlikte standart tanımlamalarla tasarımı yapılan birimlerdir. Yapı biyolojisinin yapı-insan-çevre üçleminde mekân ve insan sağlığı çalışmanın çıkış noktasıdır. Araştırmanın amacı, kullanıcı yoğunluğu nedeniyle seçilen mekanlarda, incelenen kriterler doğrultusunda fiziksel ve psiko-sosyal ihtiyaçların mekân ve insan sağlığıyla olan ilişkisini sorgulamaktır. Alan araştırması için, Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi seçilmiştir. Fiziksel iç mekân özellikleri; boyutsal-biçimsel değişkenler, görsel değişkenler ve iklimsel değişkenler olarak sınırlandırılmıştır. Boyutsal-biçimsel değişkenlerde mekân boyutları, işlevsel kullanımı üzerinden Sağlık Bakanlığı Asgari Tasarım Standartları ve Dünya Standartları AIA/HHS (Amerika Mimarlar Birliği/ Amerika Sağlık Bakanlığı) değerleriyle karşılaştırılmıştır. Hasta odalarının görsel değişkenleri; aydınlık ve renk başlığı üzerinden incelenmektedir. Doğal ve yapay aydınlık düzeyi literatür verilerini sağlamakla birlikte Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Aydınlatma Mühendisliği Birliği IES (Illuminating Engineering Society) değerlerinin minimum seviyelerinin üzerinde bulunmuştur. Mekânların renk tasarımında renklerin insan psikolojisine olan etkisi üzerinden değerlendirilmiştir. Hasta odalarının iklimsel değişkenleri mekân içi sıcaklıklar, kişi bazında yapılan hesaplamalarla taze hava miktarı ASHRAE standartlarına göre konfor değerlerini sağlamaktadır. Hasta odaları ölçeğinde belirlenen kriterler üzerinden öneri oda tasarımları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Located at the top of the healthcare pyramid, hospitals are enduring structures with high circulation. Patient rooms happen to be one of the factors that determine a hospital's architectural form and are units designed according to standard definitions, although the users constantly change. The starting point of this study is space and human wellbeing within the building-human-environment trinity of building biology. The objective of the study is to investigate the relation between physical and psychosocial needs and space and human wellbeing in the places selected on the grounds of user density and in scope of studied criteria. Muğla Sıtkı Koçman Training and Research hospital was selected for the field study. Physical interior characteristics were limited to spatial-stylistic variables, visual variables and climatic variables. In spatial-stylistic variables, dimensions of space were compared between Ministry of Health Design Standards and Global Standards AIA/HHS (American Institute of Architects / Department of Health and Human Services) based on functional use. The visual variables of patient rooms have been investigated over the heading light and colour. Although the level of natural and artificial light complies with literature data, values were found to exceed the minimum levels set forth by the Chamber of Electrical Engineers (EMO) and Illuminating Engineering Society (IES). Colour choice in design was evaluated in relation to the effect colours have on human psychology. Regarding the climatic variables of patient rooms, indoor temperatures and volume of fresh air required per person meet comfort values that comply with ASHRAE standards. Room design suggestions based on the scale of patient room criteria have been included.