1-(o-tolyl)-3-(o-hidroksifenil)-5-fenilformazan molekülünün bazı spektroskopik özellikleri
Some spectroscopic properties of 1-(o-tolyl)-3-(o-hydroxyphenyl)-5-phenylformazan molecüle
  1. Tez No: 540639
  2. Yazar: SEREN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL TAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, formazanların yapıları tanımlanmıştır. Formazanların önemi ve kullanım alanları açıklanmıştır. Molekülün üç boyutlu geometrik yapısı Gaussview programında çizilmiş ve molekülün termodinamik ve elektronik parametreleri Gaussian programı yardımıyla Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) ve Hartree-Fock (HF) yöntemleri kullanılarak hesaplanmıştır. Molekülün karakterizasyonu FT-IR ve UV spektroskopik yöntemleri ile incelendi. Sonuçlar elde edilen deneysel verilerle karşılaştırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structure of formazans has been described. The importance and application areas of formazans have been explained. The three dimensional geometric structure of the molecule has been drawn in the Gaussview program and the thermodynamic and electronic parameters of the molecule have been calculated by using Density Functional Theory (DFT) and Hartree-Fock (HF) methods with the help of Gaussian program. Characterization of the molecule has been examined with FT-IR and UV spectroscopic methods. The results were compared with the obtained experimental data and have been discussed.