Farklı bitkisel yağlarda oksidasyon kinetiğinin faz duyar kapasitansmetre ile incelenmesi
Investigation of oxidation kinetics with phase sensitive capaticante meter in differnt vegetable oils
  1. Tez No: 540643
  2. Yazar: ELİF KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada ayçiçek yağı, zeytin yağı ve palm yağı 120, 140, 160 ve 180oC sıcaklıklarda içerisinden 2 L/dk kurutulmuş hava geçirilerek 10 saat boyunca termal oksidasyona tabi tutulmuştur. Elde edilen örneklere Toplam polar madde tayini, peroksit sayısı, serbest asitlik, p-Anisidin, totox, indüksiyon periyodu ve faz duyar kapasitansmetre ile dielektirik sabitinde meydana gelen değişim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study oxidation kinetics of sunflower oil, olive oil and palm oil heated at the temperature range from 120 to 180oC was evaluated. Thermal oxidation continued for 10 hours. TPM, peroxide number, free fat acidity, p-Anisidine, totox, induction period and phase sensetive capacitance meter were investigated in the obtained samples.