Çinko oksit nanopartiküllerinin (ZNO-Np)'in ratlarda matriks metalloproteinaz (MMP) MMP-2, MMP-3, MMP-5 ve MMP-9 gen ekspresyonları üzerine etkisinin deneysel ve moleküler karakterizasyonu
Experimental and molecular characterization of the effect of zinc oxide nanoparticules (ZNO-Np) on the matrix metalloproteinase (MMP) MMP-2, MMP-3, MMP-5 and MMP-9 gen expressions in rats
- Tez No: 540644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, çinko oksit nanopartiküllerinin (ZnO-Np)'in ratlarda Matriks Metalloproteinaz (MMP) MMP-2, MMP-3, MMP-5 ve MMP-9 gen ekspresyonları üzerine etkisinin moleküler yöntemlerle araştırılması amaçlandı. Çalışmada, erkek sıçanlar (Wistar albino) her grupta 10 adet olacak şekilde 4 gruba ayrıldı ve 14 gün süreyle şu şekilde uygulama yapıldı; I. grup (kontrol grubu, herhangi bir uygulama yapılmadı), II. grup (100 mg/kg ZnO-Np), III. grup (300 mg/kg ZnO-Np), VI. grup (600 mg/kg ZnO-Np). Deney süresi sonunda moleküler analiz için hayvanlardan karaciğer doku örnekleri alındı. Genlerin ekspresyon seviyeleri incelendiğinde, kontrol grubuna göre 100 mg/kg, 300 mg/kg ve 600 mg/kg dozlarda genlerin ekspresyon düzeylerinin düştüğü gözlendi. MMP-2, MMP-3, MMP-5 ve MMP-9 genlerinin kendi içlerinde ekspresyon düzeyleri değişkenlik göstermemektedir. Ancak uygulanan dozlara göre incelendiğinde, doz artışına bağlı olarak gen ekspresyonlarının azaldığı görülmüştür. Sonuç olarak; yapılarında Zn+2 bulunduran MMP'lerde, ZnO Np'nin bu bölgeye bağlanarak ve Zn iyonlarının yerine geçerek ekspresyonlarını inhibe ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to research the effect of zinc oxide nanoparticles (ZnO-Np) on matrix metalloproteinase (MMP) MMP-2, MMP-3, MMP-5 and MMP-9 gene expression in rats through molecular methods. In the study, male rats (Wistar albino) were divided into 4 groups and there were 10 rats in each group and for 14 days, the application was as follows: group I (control group, no application), group II (100 mg/kg ZnO-Np), group III (300 mg/kg ZnO-Np), group IV (600 mg/kg ZnO-Np). The liver tissue samples were collected from the animals for molecular analysis at the end of the experiment. When the expression levels of the genes were examined, it was observed that the expression levels of the genes decreased at the doses of 100 mg/kg, 300 mg/kg and 600 mg/kg compared to the control group. The expression levels of MMP-2, MMP-3, MMP-5 and MMP-9 genes do not vary. However, when examined according to the doses administered, it was observed that the gene expression decreased due to dose increase. Consequently, it is thought that ZnO Np inhibits their expression by binding to this region and replacing Zn ions.