Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalara verilen eğitimin ilaç yönetimine etkisi
Effect of the training provided to the patients with chronic obstructive pulmonary disease on drug management
  1. Tez No: 540708
  2. Yazar: SEVDA EFİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ön test son test kontrol gruplu deneysel tasarımlı bu çalışma, Evre 2 ve Evre 3'teki KOAH hastalarına hemşire tarafından verilen eğitimin uzun dönemde; ilaç yönetimine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. 34 deney, 33 kontrol olmak üzere toplam 67 hasta çalışmaya alındı. Olguların randomizasyonu, Excel programı kullanılarak rastgele sayılar tablosuna göre yapıldı. Deney grubuna inhaler eğitim kitapçığı verilerek, sözlü anlatım ve demonstrasyon yöntemiyle hasta eğitimi gerçekleştirildi. Eğitimin etkinliğini değerlendirmek amacıyla; grupların düzenli periyodlarda (ilk görüşmeden sonraki 3. ay, 6. ay ve 12. ay) takibi ve solunum fonksiyon testi yapıldı. Veriler“Hasta Tanılama ve Takip Formu”,“İnhaler İlaç Kullanma Beceri Çizelgesi”,“Morisky 8-maddeli ilaca uyum anketi”,“KOAH Değerlendirme Testi”ve“St. George Solunum Anketi”ile toplandı. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ve tanıya ilişkin değişkenleri benzer bulundu (p>0,05). Yaş ortalamaları 68,24±8,91 yıl olup, %70,15'i Evre 2, %83,58'ini erkek katılımcılar oluşturdu. Deney grubunda kritik hata oranında azalma, inhaler kullanımına bağlı yan etki görülme sıklığında azalma, atak nedeni ile acile başvuru/hastaneye yatışda azalma, KOAH şiddetinde azalma ve aşı yaptırma durumunda artma sağlamakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study, framed by an experimental pre-test post-test control group design, aims to analyze the effect of the training provided to the patients suffering from Stage 2 and Stage 3 COPD by nurses on drug management in the long term. A total of 67 patients, 34 of them were in the experimental group and 33 of them were in the control group, participated in the study. The cases were randomized using a random table by means of Excel software. The experimental group was provided with an inhaler training manual and the patients in the group were trained through verbal lecture and demonstration. In order to evaluate the effectiveness of the training, a follow-up of the patients as well as respiratory function tests were performed at regular intervals (3. month, 6. month and 12. month after the first interview). The data were collected through“Patient Diagnosis and Follow-up Form”,“Chart of the Ability to Use the Inhaled Drug”,“Morisky 8-Item Medication Adherence Questionnaire”,“COPD Assessment Test”and“St. George Respiratory Questionnaire.”The socio-demographic characteristics and variables related to the diagnosis of the participants were found to be similar (p>0.05). The age average was 68.24±8.91; the patients with Stage 2 composed 70.15% of them; and 83.58% of them were male. The study revealed that in the experimental group, a reduced critical error rate, a reduced incidence of side effects due to the use of inhaler, and a reduced number of hospitalizations and referrals to emergency services due to COPD attacks, led to a decrease in COPD severity and an increase in vaccination, which was not statistically significant (p>0.05).