Isparta kentinde geçmişten günümüze konaklama yapılarının kentsel ve mekansal açılardan incelenmesi
Investigation of accommodation buildings in Isparta from past to present in terms of urban and spatial
  1. Tez No: 540734
  2. Yazar: NURCİHAN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA GÜLİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışmada; Isparta kenti, coğrafi konumu, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel özellikleri ile tanıtılmış, tarihsel süreç içerisinde kentsel gelişimi ve mekansal oluşumu incelenerek ilgili verilere yer verilmiştir. Tezde konaklama yapıları çeşitli mimari dönemlere ayrılarak tarihsel sürece göre sınıflandırılmış, kent merkezinde yer alan konaklama birimlerinin yer seçimi, ulaşım, ticaret yapıları ve kent merkezi ile ilişkileri incelenmiştir. Isparta kentinde geçmişten günümüze farklı içerik ve mekansal biçimlenmede konaklama yapıları var olmuştur. Hanlar, 1900'lü yıllara dair oteller, 1958 yılı betonarmenin kentteki ilk örneği ve günümüz otelleri, vb. konaklama yapıları kentin turizm mimarisini oluştururken kentin mimari kimliği hakkında da bilgi vermektedir. Şu an mevcut olmayan konaklama yapılarının kent kimliğini oluşturmada üstlendiği görev önem taşımaktadır. Çalışmada, kentin tarihsel süreci içerisinde, farklı dönemlerde ve bölgelerde inşa edilmiş konaklama yapılarının tespit edilmesi, belgelenmesi ve bu yapıların kent kimliği ile olan ilişkisinin sorgulanması hedeflenmiştir. Yapılan literatür araştırması ve alan çalışması sonucu elde edilen sözel ve görsel veriler ışığında, konaklama yapılarına ait kronolojik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yöntem olarak konaklama yapılarının kentsel ve mekânsal analizleri yapılmıştır. Dört grup altında sınıflandırılan konaklama yapılarının kentsel mekan ve çevresel ilişkileri, mekan organizasyonu, ulaşım, işlevsellik ve kimlik analizleri yapılmıştır. Gestalt yöntemi ile yapıların görsel algı değerlendirmesi yapılarak mimari kimlik ortaya konmuştur. Sonuç olarak; konaklama yapılarının mevcut durumunun incelenmesi ile gelecek için kentsel ve mekânsal iyileştirmeler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The geographic location, socio-economic and socio-culturel characteristics of Isparta city was introduced and related data by investigating the urban development and spatial formation of the city in the historical periods were taken place in this study. Accommodation buildings were classified in the historical and architectural periods and investigated in terms of location selection, relations with transportation, trading structures, city center. In Isparta city, there have been accommodation buildings in various content and spatial formation. The accommodation buildings such as inns, hotels in 1900s, the first example of reinforced concrete in city in 1958 and the hotels in nowadays, etc. give information about architectural identity as forming the tourism architecture of the city. The accommodation buildings which were currently not available in the city are important in the formation of urban identity. In the study, it is aimed to determine and document in the accommodation buildings constructed in different periods and regions and to question the relationship of these buildings with the urban identity. In the context of verbal and visual data which were obtained by the literature research and field study, a research was realized in the chronological systematic related with accommodation buildings. In the study, urban and spatital evaluations of accommodation building were analyzed as method. These buildings which were classified under four groups were examined with the analyses of urban space and environmental relations, spatial organization, transportation, functionality and identity. The architectural identity of these buildings were put forth with evaluating the visual perception by Gestalt method. As a result; urban and spatial rehabilitations were suggested for the future with investigating the current state of accommodation buildings.