Zemin iyileştirme ve fore kazık çalışmalarında örnek risk analizi çalışması
Risk analysis for bored pile works
- Tez No: 540752
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ AVCIATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geological Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Günümüzde iĢ sağlığı ve güvenliği uygulamaları, iĢ kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesinde çok önemli bir konu haline gelmiĢtir. ĠĢ sağlığı ve güvenliği konularında bir iĢletmede yapılması gereken ilk çalıĢma risk değerlendirmesidir. Risk değerlendirmesi çalıĢılan ortamdaki tehlikeleri görmemizi ve önlem almamızı kolaylaĢtırır. Bu çalıĢmanın içeriğinde yaygın olarak kullanılan risk değerlendirmesi çalıĢmalarından bahsedilmiĢ ve Zemin iyileĢtirme bir risk değerlendirmesi yapılmıĢtır. Risk değerlendirmesi yapılırken öncelikli hedefimiz anlaĢılabilir olmasıdır. Çünkü yapılan çalıĢmanın iĢ güvenliği uzmanı olmayan bir kiĢi tarafından da rahatlıkla anlaĢılması ortamdaki tehlikeleri görmesi açısından büyük önem taĢır. Yapılan risk değerlendirmesinde ortamda bulunan tehlikeler analiz edilmeli, yönetmeliğe göre olması gerekenler ve alınması gereken tedbirler belirtilmelidir. Tüm bunlar yapıldıktan sonra çalıĢanlara ortamdaki tehlikeler ve alınması gerekenlerle ilgili eğitimler verilmeli ve kayıt altında tutulmalıdır. Böylece iĢ sağlığı ve güvenliği o iĢletme için yaĢayan bir organizma gibi sürekli canlı tutulur ve iĢ kazalarının önüne geçmek kolaylaĢır.
Özet (Çeviri)
Today, occupational health and safety practices have become a very important issue in preventing occupational accidents and occupational diseases. The first study in occupational health and safety issues is a risk assessment. Risk assessment makes it easier for us to see the hazards in the environment and to take precautions. Risk assessment studies, which are widely used in this study, have been mentioned and a risk assessment has been made for soil improvement. Our primary goal is to be understandable when making a risk assessment. Because it is important to understand the dangers of the environment by the person who is not working safety expert. In the risk assessment, the hazards in the environment should be analyzed, what should be in accordance with the regulation and the measures to be taken. After all this is done, the employees should be trained and kept informed about the hazards in the environment and what needs to be taken. Thus, occupational health and safety is kept alive like a living organism for that enterprise and it is easier to prevent occupational accidents.