Hysteresis band control of hybrid active power filter: An application to a medium-frequency induction melting furnace
Histeresiz-bant kontrollü melez etkin güç süzgeci: Orta-frekans endüksiyon ergitme ocağı uygulaması
- Tez No: 540753
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Şebekeye bağlı Orta-Frekans Endüksiyon Ergitme Ocaklarının zararlı etkilerini önlemek için üretmiş oldukları istenmeyen akım harmoniklerini standartlarda önerilen seviyeye indirmek büyük önem taşır. Orta-Frekans Endüksiyon Ergitme Ocağı yükü geniş bir bantta harmonik ve ara-harmonik içerdiği için paralel rezonans yaratmayacak esnek bir çözüm üretilmesi gerekmektedir. En uygun çözüm Melez Etkin Güç Süzgecidir. Bu araştırma çalışmasında, Melez Etkin Güç Süzgecini kontrol etmek için histeresiz-bant kontrol algoritması önerilmiş, modellenmiş ve uygulanmıştır. Ayrıca, uyarlanabilir histeresiz bandı tasarımı, yeni performans değerlendirme kriteri önerisi, hiyerarşik control sistemi mimarisi uygulanması ve önerilen metodun geleneksel metotlarla karşılaştırılması gibi önemli konularda araştırma yapılmıştır. Bu konuların yanında, sistemin bütün olarak benzetim çalışmaları yapılmış ve sonrasında sahada uygulanmıştır; böylelikle teorik verilerle pratikte alınan sonuçlar karşılaştırılmıştır. Saha verileri değerlendirildiğinde önerilen histeresiz-band kontrollü Melez Etkin Güç Süzgeci'nin Orta-Frekans Endüksiyon Ergitme Ocağı yükünün baskın harmonik ve ara-harmoniklerini etkili bir biçimde süzdüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to prevent the harmful effects of Medium-Frequency Induction Melting Furnaces to the grid they are connected, it is very important to keep the unintended current harmonics generated by them within allowed limits. Since Medium-Frequency Induction Melting Furnace load contains variety of harmonics and interharmonics in a wide range, a flexible solution with no parallel resonance risk should be implemented. A Hybrid Active Power Filter is the most suitable solution for such a case. In this research work, hysteresis band control algorithm is proposed and implemented to control the hybrid active power filter. Moreover, some challenging design issues are investigated; such as, adaptive hysteresis band design, proposal of novel performance evaluation criterion, implementation of hierarchical control system architecture and the comparison of hysteresis band control with traditional methods. In addition to these design issues, the whole system is simulated and put into practice at field so that the experimental results could be compared with the theoretical ones. The experimental results prove that the proposed Hybrid Active Power Filter system effectively suppresses the most dominant harmonics and interharmonics of Induction Melting Furnace load.