Takayasu hastalarında hipertansiyon ve komplikasyonlarının taranması
Screening of hypertension and complications in takayasu patients
- Tez No: 540755
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİRE SEYAHİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Takayasu arteriti (TA) aorta, onun ana dalları ve pulmoner arterleri etkileyen kronik granülamatöz büyük damar vaskülitidir. Hipertansiyon TA hastalarında özellikle önemli bir komplikasyondur ve hipertansiyonun gelişmesi prognozu ciddi bir şekilde kötüleştirir. Amaç: Araştırmamızda Takayasu kohortunda ardışık gelen hastalardan iyi bir örneklem sayısı alarak hipertansiyon sıklığı, tedavi yöntemlerinin etkinliğini, hipertansiyona bağlı hedef organ hasarlarının değerlendirilmesini amaçladık. Metod: Polikliniklerimizde izlenen 101 (87K/14E, yaş ort.: 45.5 ± 12) TA hastası çalışmaya alındı. Demografik verileri, ek hastalıkları, TA ve hipertansiyon ile ilgili verileri, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları, hipertansiyon komplikasyonları açısından yapılan değerlendirmeler elde edildi. Bulgular: Hastaların % 78.2'sinde hipertansiyon tanısının görüldü. Hastaların % 6.3'ünün ilaçsız izlendiği, % 24'ünün tek ve % 69.7'sinin çoklu antihipertansif ilaç kullandığı görüldü. Kreatinin değeri 0.76 ± 0.2 mg/dl, üre 30 ± 10.7 mg/dl olup anlamlı olarak yüksek olduğu (sırası ile p = 0.044 ve p = 0.003) ve hastaların % 34.1'inin evre 2 veya 3 kronik böbrek hastalığı ile uyumlu olduğu görüldü. Hipertansif hastaların tam idrar tetkikinde proteinüri anlamlı olarak yüksek saptandı (p = 0.036). 13 hastada hipertansif retinopati, 6 hastada üveit bulguları olduğu görüldü (p = 0.01). Hastaların 18'inin inme öyküsü olduğu görüldü. Tartışma: Çalışmamız TA'nde hipertansiyon sıklığı, antihipertansif tedavi etkinliği ve hipertansif komplikasyonları değerlendirmek amacıyla yapılmış ilk çalışmadır. Hipertansiyon oldukça sıktır (% 78.2). Büyük bir kısmında tansiyon regülasyonu sağlanamamıştır. Septum kalınlığının artışı hipertansiyonu olan hastaların %82'sinde saptanmıştır. Hipertansiyon Takayasu için önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Optimum regülasyonu için daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Takayasu arteritis (TA) is a chronic granulamatous large vessel vasculitis that affects aorta, its main branches, and pulmonary arteries. Hypertension is a particularly important complication in patient with TA and the occurence of hypertension can severely worsen the prognosis. Objectives: In our study, we aimed to evaluate frequency of hypertension, efficacy of treatment modalities and hypertension mediated end organ damage in TA patients. Methods: 101 (87F/14M; mean age 45.5 ± 12) TA patients were studied. The demographic data of the patients, additional diseases, data related to the TA and hypertension, laboratory and imaging results, and evaluations of hypertension complications were obtained. Results: It was detected that 78.2% of the patients had a diagnosis of hypertension. It was observed that 6.3% of the patients who were followed up with the diagnosis of hypertension were followed without antihypertensive medication, 24% of the patients were using only one antihypertensive drug and 69.7% of them were using multiple antihypertensive drugs. Serum creatinin value of hypertensive patients was 0.76 ± 0.2 mg/dl, urea was 30 ± 10.7 mg/dl and these values were significantly higher (p = 0.044 and p = 0.003, respectively). 34.1 % of the patients were consistent with stage 2 or 3 chronic kidney disease. Proteinuria was found to be significantly higher in hypertensive patients (p=0.036). When the ocular findings were examined, 13 patients had hypertensive retinopathy and 6 patients had lesions of uveitis. It was detected that 18 of the patients had a history of stroke. Conclusions: Ours is the first study which investigated the prevelance of hypertension, antihypertensive treatment efficiency and hypertensive complications. Hypertension is very common in patients with TA (% 78.2). Blood pressure regulation could not be achieved in most of them. Increase in septum thickness was found in 82% of patients with hypertension. Hypertension is an important cause of morbidity and mortality for Takayasu arteritis. Future studies should be done to improve for optimum blood pressure regulation.