Sınıf öğretmenlerinin mesleğin birinci yılında yaşadıkları kaygılar: Nedenler ve çözüm önerileri
Anxities of classroom teachers in the first year of profession: Reasons and solution suggesstions
  1. Tez No: 540860
  2. Yazar: SEDA İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ERDOĞAN ŞAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin mesleğin birinci yılında yaşadıkları kaygıların nedenleri incelenmiş ve elde edilen nedenlere göre çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Bu araştırma nitel araştırma tekniklerinden görüşme tekniği ile yürütülmüştür. Araştırma örneklemini beş devlet ve beş özel ilköğretim okulunda çalışan toplamda on öğretmen oluşturmaktadır. Elde edilen verilere göre, özel ve devlet okullarında mesleğe yeni başlayan özel ve devlet okullarında öğretmenlik yapan sınıf öğretmenlerinin ortak kaygısının heyecan olduğu belirlenmiştir. Devlet okullarında, öğretmenlik mesleğinin ilk yılları için faydalı olabilme kaygısı ağır basarken, özel okullarda ise ilk yılların zorlu olması kaygısı ön plana çıkmaktadır. Öğretmenlik mesleğinin ilk yıllarında tecrübe eksikliği ve sınıf yönetimi hem devlet hem de özel okul öğretmenlerinde ortak kaygı olarak görülmektedir. Hem devlet hem de özel okullardaki öğretmenler, öğretmenlik mesleğinin ilk yıllarında, en mutlu oldukları anın, öğrencilere bir şeyler öğrettikleri olduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilere ve öğretmenlerin kendilerine yönelik kaynaklı ortak kaygıları, öğrencilere bilgi aktaramama, öğretememe kaygısıdır. Devlet okullarında ilk yıllarda öğrencilerin okuma yazmayı öğreneme kaygısı ağır basarken, özel okullarda ise ne yapacağını bilememe kaygısının ön planda olduğu belirlenmiştir. Devlet okullarında meslektaşlar ile ilgili ortak önemli bir sorun görülmezken, özel okullarda meslektaşlar ile ilgili öne çıkan sorunların olduğu görülmektedir. Veliler konusunda devlet ve özel okullarda uç noktaların olduğu belirlenmiştir. Devlet okullarında çalışan öğretmenlerin hepsi velilerin ilgisizliğinden bahsederken, özel okullarda ise çoğunlukla ilgili ve çocuklarının öğrenmeleri için elinden geleni yapmaya çalışan velilerden söz edilmektedir. Hem özel hem de devlet okullarında öğretmenlerin mesleğin ilk yılında yaşanan ortak kaygının ise deneyim eksikliğinden olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Devlet okullarında kaygıyla baş etme yöntemi olarak, öğrencilere alışmak, onları tanımak ve zaman belirtilmiştir. Özel okullarda ise, okuyarak, araştırarak, gözlemleyerek, yaşayarak ve deneyimleyerek kaygıyla baş edildiği görülmüştür. Mesleğe yeni başlayacak sınıf öğretmenlerine tavsiye konusunda ortak kanı, öğretmenlerin kendilerine ve öğrencilerine güvenmelerinin gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
In this study, reasons of the concerns primary school teachers experiencing in the first year of profession have been studied and suggestions were made according to obtained data. This research was carried out by interview technique from qualitative research techniques. The research sample consists of ten teachers working in five state and five private primary schools. According to the data obtained, it was determined that the common concern of the teachers who were teaching in private and public schools was the anxiety. The concern of being helpful for the early years of the teaching profession in public schools is predominant concern while the concern in private school teachers is the difficulty of the first years. The lack of experience and classroom management in the early years of the teaching profession are seen as a common concern in both state and private school teachers. Teachers in both the state and private schools stated that in the first years of the teaching profession, the moment when they were most happy was that they taught students something. Students 'and teachers' common concerns for the marethe concern of inability to teach and transfer information to students. Inpublic schools; In the first years, students' anxiety to learn to read and write while in private schools not being able to know what to do was the main concern. While there is no common problem with colleagues in public schools, it is seen that there are prominent problems with colleagues in private schools. It is determined that there are extremes in the state and private schools in terms of parents. Teachers working in public schools are all talking about parents' indifference, while private schools mostly refer to parents who try to do their best to help their children learn. As a method of coping with anxiety in public schools; getting used to students, getting to know them and time is mentioned. Inprivate schools, it has been observed that anxiety has been overcome by reading, researching, observing and experiencing. The common recommendation to the primary school teachers is the necessity for teachers to trust themselves and their students.