Kilo fazlalığı olan kadınlarda cinsel fonksiyonların değerlendirilmesi bunun visseral adipozite indeksi ve vücut kompozisyonları ile ilişkisi
Assessment of sexual function in women with excess weight is related to visceral adiposity index and body composition
  1. Tez No: 540861
  2. Yazar: EMİNE ASLAN ÇÖKÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ÖZGÜR KEŞKEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kilo fazlalığı olan kadınlarda cinsel fonksiyonların değerlendirilmesi bunun visseral adipozite indeksi ve vücut kompozisyonları ile ilişkisi Amaç: Bu çalışmada kilo fazlalığı olan kadınlarda cinsel fonksiyon düzeyi ve bunun beden kitle indeksi başta olmak üzere diğer vücut kompozisyonlarıyla (vücut su miktarı, iskelet kas miktarı,vücut yağ miktarı ve yüzdesi) olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem ve gereçler: Bu çalışmaya 162 kilo fazlalığı olan ve 148 sağlıklı kadın olmak üzere toplam 310 kişi dahil edildi. Hastaların sistemde bulunan laboratuar sonuçları, bel ve kalça çevreleri ve vücut kitle indeksleri kaydedildi. Visseral adipozite indeksi, VAİ= [Bel çevresi / (36.58 + (1.89 x VKİ)] x (Trigliserid/0.81) x (1.52/HDL-K) formülüyle hesaplandı. Cinsel yaşam değerlendirme anketi (FSFI) yapıldı. Kilo fazlalığı ile visseral adipozite indeks ve FSFI arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Her iki grup yaş bakımından benzerdi (p=0.55).
Özet (Çeviri)
Assessment of sexual function in women with excess weight is related to visceral adiposity index and body composition Aim: In this study, we aimed to investigate the relationship between sexual function level and other body compositions (body water amount, skeletal muscle mass, body fat amount and percentage), especially body mass index in women with excess weight. Materials and Methods: A total of 310 people were included in the study, including 162 over weight women and 148 healthy women. Laboratory results on the patients system , waist and hip circumference, and body mass indexes were recorded. The visceral adiposity index was calculated by the formula VAI = [Waist circumference / (36.58 + (1.89 x VKI)] x (Triglyceride / 0.81) x (1.52 / HDL-K). The association between VAİ and FSFI was investigated in the over weight women. Results: Both groups were similar in age (p = 0.55).