Kilo fazlalığı ve obesitesi olan ergenlerde tıkınırcasına yemenin metabolik profile etkisi
The effect of binge eating on the metabolic profile of adolescents with overweihgt and obesity
- Tez No: 845940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS PEHLİVANTÜRK KIZILKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergen Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tıkınırcasına yemenin, kısa sürede basit şeker ve yağdan zengin yüksek kalorili gıdaların alımına yol açarak erişkinlerde inflamatuvar ve metabolik profili olumsuz yönde etkilediği düşünülmektedir. Ergenlerdeki veriler ise kısıtlı ve çelişkilidir. Bu amaçla, bu çalışmada tıkınırcasına yemesi (TY) ya da tıkınırcasına yeme bozukluğu (TYB) olan ve olmayan ergenlerin metabolik ve inflamatuvar parametrelerinin karşılaştırılması ile TYB ve metabolik sendrom arasındaki ilişkinin araştırılması planlanmıştır. Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Ergen Sağlığı Bilim Dalına, Nisan 2022 ve Eylül 2023 arasında başvuran, 12-18 yaş arasında fazla kilolu veya obesitesi olan 82 ergen çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların bel çevresi, VKİ z-skoru, sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümleri değerlendirilmiştir. Açlık ve tokluk glukoz, açlık ve tokluk insülin, hemoglobin-A1C, trigliserit, HDL, LDL, total kolesterol, tam kan sayımı, ALT, AST, TSH, serbest tiroksin, ESR, CRP değerleri ölçülmüştür. TYB ve TY ataklarını değerlendirmek üzere Münih Yeme ve Beslenme Bozuklukları anketi kullanılmıştır. Çalışmamızda kadınlarda TY ataklarının daha fazla olduğu bulunmuştur. TY olan ergenlerde sistolik veya diyastolik kan basıncı yükseklikleri daha fazladır. Dört veya daha fazla metabolik sendrom kriterini karşılayan hastaların hepsi TY grubundadır. Metabolik ve inflamatuvar parametreler gruplar arasında benzerken, metabolik sendrom varlığı ile TYB arasında da bir ilişki saptanmamıştır. Çalışmamızın sonuçları erişkinlere ait verilerle birlikte değerlendirildiğinde, TY'nin ergenlik döneminde metabolik ve inflamatuvar parametreler üzerinde, kan basıncı yüksekliği dışında henüz belirgin bir bozulmaya yol açmadığı; ancak zamanla metabolik sendrom riskini artıracağı düşünülmüştür. Kan basıncı yüksekliği TY ilişkili metabolik bozulmanın erken bir belirteci olabileceğinden, kan basıncı yüksekliği saptanan ve kilo fazlalığı ya da obesitesi olan ergenlerin, TY atakları açısından da öncelikli olarak sorgulanması önemlidir. Ergenlik döneminde TYB'nin erken tanı ve tedavisi ileri dönem metabolik komplikasyonların önlenmesinde yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Binge eating negatively affects the inflammatory and metabolic profile in adults by leading to the intake of high-calorie foods rich in simple sugar and fat, in a short time. Data in adolescents are limited and contradictory. For this purpose, this study aimed to compare the metabolic and inflammatory parameters of adolescents with and without binge eating (BE) or binge eating disorder (BED) and to investigate the relationship between BED and metabolic syndrome. Eighty-two adolescents with overweight or obesity between the ages of 12 and 18, who presented to the Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital Adolescent Medicine Clinic between April 2022 and September 2023, were included in the study. The patients' waist circumference, BMI z-score, systolic and diastolic blood pressure measurements were obtained. Fasting and postprandial glucose, fasting and postprandial insulin, hemoglobin-A1C, triglyceride, HDL, LDL, total cholesterol, CBC, ALT, AST, TSH, free thyroxine, ESR, CRP values were measured. The Munich Eating and Nutritional Disorders questionnaire was used to evaluate the presence of BE attacks and BED. We found that BE attacks were more common in women. Elevated systolic or diastolic blood pressure is more common in adolescents with BE. All patients who meet four or more metabolic syndrome criteria are in the BE group. The metabolic and inflammatory parameters were similar between the groups and no association was found between the presence of metabolic syndrome and BED. When the results of our study are evaluated in alignment with adult data, BE has not yet caused a significant deterioration in metabolic and inflammatory parameters during the adolesent period of life, except for high blood pressure. However, BE might increase the risk of developing metabolic syndrome over time. As high blood pressure may be an early indicator of BE-related metabolic deterioration, it is important to question BE attacks in overweight or obese adolescents with detected elevated blood pressure. Early diagnosis and treatment of BED during adolescence may be beneficial in preventing future metabolic complications.