Devlet tiyatrosu ve alternatif tiyatro seyircilerinin tiyatro tercih davranışlarının nitel araştırması
A qualitative study on the ater preference behaviors of state theater and alternative theater audience
- Tez No: 540864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA KAPAN EZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Post modernizme, içinde bulunulan yüz yılın getirisi olarak bakıldığında tüm sanatsal yapılarda olduğu gibi tiyatro yapılarında da kendini gösterdiği söylenilebilir. Alternatif ve ana akım tiyatro kavramlarına literatürel bağlamda bakıldığında ana akım tiyatro biçiminin modern, alternatif tiyatro yapılarının ise post modern dünya görüşlerini sergiledikleri söylenebilmektedir. Bu bağlamda günümüz seyircisinin tiyatro anlayışı, modern ve post-modern yapılar üzerinden değerlendirilebilir. Bu araştırmanın temel amacı Dünya'da ve özellikle son on yılda Türkiye'de yeni bir tiyatro yapısı olarak benimsenen alternatif tiyatro yapısının ana akım tiyatro (Devlet Tiyatrosu) yapısı ile arasındaki farkları seyircilerin tercih davranışları üzerinden ortaya koymak, farkındalık oluşturmak ve öneminin altını çizerek, ana akım tiyatro seyircisi ve alternatif tiyatro seyircisinin tiyatro tercihlerine dair düşüncelerini derinlemesine incelemektir.
Özet (Çeviri)
When we consider the postmodernity as a yield of current century, we can say that the postmodernism is manifested in theater structures as in all artistic structures. When we look at Alternative and Mainstream theater concepts within the context of literature, we can say that the mainstream theater form represents the modern worldview, whereas alternative theater structures represent the postmodern one. n this context, perception ot today's theater audience can be evaluated through modern and post-modern structures. The main objective of this study is to reveal the differences between alternative theater structure, which has been adopted as a new form of theater in Turkey in the last decade, and the mainstream theater (state theater) considering the preference behavior of audience, to create an awareness and to emphasize its significance. It also aims to carry out an in-depth analysis of opinions of mainstream theater audience and alternative theater audience regarding their theater preferences.