İkinci nesil trombositten zengin fibrinin kemik içi defektlerin iyileşmesine etkisi: Deneysel çalışma
Effect of second generation platalet rich fibrin on healing of intrabony defects: Experimental study
- Tez No: 540865
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERSANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İmplant endikasyonu olan vakalarda, rezorbsiyon sonucu horizontal veya vertikal kemik kaybı olan bölgelerde implant uygulaması öncesi veya sırasında ogmentasyon işlemleri uygulanır. Büyüme faktörleri ve yara iyileşmesine etkilerine dair yapılmış yakın tarihli birçok çalışma mevcuttur. Büyüme faktörlerinin temel kaynağı olan ve periferal kandan elde edilen trombositten zengin biyomateryaller çok sayıda klinik uygulamada kullanılmaktadır. PRF tekniği temelde hastadan alınmış venöz kanın santrifuj edilmesi sonucu trombosit ve büyüme faktörlerinin fibrin matriks içerisinde toplanması işlemi olup, uygulandığı bölgede mikrovaskülarizasyon ve epitel hücre göçünün gerçekleşmesini sağlamakta, bu da açık yaralarda yara iyileşmesinin hızlanması sonucunu doğurmaktadır. Bununla birlikte, hem lökosit içermesi hem de lökosit göçünü yönlendirici yapısı PRF'nin enfekte yaralarda da kullanılmasını mümkün kılmaktadır. İyileşme sürecini hızlandırıcı etkisi soket koruma tekniğinde kullanılmasına da imkan vermekte; ağrı, kuru soket benzeri olası komplikasyonlara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. İçeriğindeki büyüme faktörlerine bağlı olarak kemik greftleri ile birlikte kullanımı iyileşme süreçlerinde daha hızlı ve iyi sonuç alınmasına vesile olmaktadır. Koyun tibialarında yaptığımız çalışmada sığır kaynaklı kemik grefti ile PRF nin etkinliği karşılaştırılmıştır. Birlikte kullanıldığında greftin etkinliğini arttırdığı saptanmıştır. Tek başına kullanımında kemik içi iyileşmesini anlamlı derecede etkilemediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Bone augmentation procedures applied during and before dental implant indicated cases because of the horizontal and vertical bone deficiencies. Recent years there are many researches about growth factors and effects on wound healing. Platelet, which is obtained from peripheral blood, is the main source of growth factors. This is why platelet rich biomaterials use in many clinical applications. Platelet rich fibrin (PRF) is one of the techniques that obtain platelet rich biomaterial. PRF technique base on collecting and centrifuge peripheral blood, this causes the growth factors and platelet accumulate in fibrin matrix. PRF, increases the micro vascularization and epithelium immigration at the side it applied. By this way it speeds up the open wound healing. Moreover it contain leukocyte and it orient the leukocyte immigration. Because of this propertie of PRF, it can be used in infected wounds. It can also be used as a socket protection technique because it speeds up the wound healing. It can decrease the complication prevalence and occurrence as pain, dry socket. When PRF and bone graft combination applied on a side they speeds up and improve the wound healing because it contains growth factors. In this study, we compare the efficiency of PRF and bovine biomaterial on sheep tibia bony defects. According to findings it improves the efficiency when their combination applied. When they applied separately, they do not improve the bone healing significantly.