Tekrarlı ve yankılayıcı okuma yöntemlerinin 3. sınıf öğrencilerinin okuma becerilerine etkisi
Effect of repeated and teflective reading methods on reading ability of third class students
- Tez No: 540869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, okuma güçlüğü çeken 3. sınıf öğrencilerinin tekrarlı ve yankılayıcı okuma yöntemlerini kullanarak okuma güçlüğünü aşıp aşamayacaklarını belirlemektir. Araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ankara ili Akyurt ilçesi, Akyurt İlkokulu öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak seçilen ve 3. sınıfa devam eden 2 öğrenci çalışma grubunu oluşturmuştur. Eylem araştırması olarak tasarlanan çalışmada veri toplama aracı olarak“yanlış analizi envanteri”kullanılmıştır. Öncelikle okuma güçlüğü olan iki öğrenciye ön test uygulanmış ve yanlış analizi envanterine göre okuma düzeyleri belirlenmiştir. Her iki öğrencinin de 1. Sınıf endişe düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Okuma seviyesi tespit edilen her bir öğrenciye haftada 2 saat olmak üzere toplam 16 saat öğretim sunulmuştur. Öğrencilerden birine Tekrarlı Okuma Yöntemi, diğerine ise Yankılayıcı Okuma Yöntemi ile çalışma yaptırılmıştır. Sekiz haftalık süreç sonunda son test uygulanmıştır. Son test verilerine göre tekrarlı ve yankılayıcı okuma yöntemleriyle yapılan çalışmaların sonucunda, öğrencilerin sesli okuma hatalarında azalma, okuduğunu anlama yüzdelerinde artış olduğu görülmüştür. Ancak okuma düzeyleri endişe düzeyinde kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, our main aim is to determine whether the third class students with difficulty reading are going to able to overcome this problem using repeated reading method and reflective method or not. This research has been realized in 2017-2018 academic year of education with the students attending Akyurt Elementary school students, Akyurt district of Ankara. To realize this study, two separate groups have been created with the students who are attending to the third class and are also being selected carefully.“Wrong analysis inventory”has been used as a method of data collection tool in this study which has been planned as action research. Firstly, a pre-test has been applied 2 students with reading difficulty and their reading levels have been determined according to the wrong analysis inventory. It has been seen that the reading levels of these students were lower than the level of the first Class students. After this, these two students whose reading levels have been determined were given a total of 16 hours of training, 2 hours per week. Repeated reading method and reflective reading method have been applied to one of these two students and to the other one, respectively. The last test has been applied at the end of the eight weeks. According to the last test data, at the end of the studies conducted by repeated reading method and reflective reading method it has been seen that the audible reading errors of the students decrease and their percentage reading comprehension increases. However, their reading levels have remained alarming.