Huzursuz bacaklar sendromlu hastalarda motor imgelemin spinal segmenter reflekslerin ekstabilitesine etkisi
The effect of motor imagery on the excitability of spinal segmentary reflexes in the restless legs syndrome patients
  1. Tez No: 540873
  2. Yazar: FİGEN YAVLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Huzursuz bacaklar sendromu (HBS) sıklıkla hoş olmayan bir duyumun da eşlik ettiği, bacakları hareket ettirme dürtüsü yapan bir uyku ve hareket bozukluğudur. HBS'deki spinal eksitabilite artışı yürüme, germe gibi birtakım motor hareketlerle azaltılabilmektedir. Motor imgelem (Mİ), motor hareketin hayali olup, gerçek hareketle aynı nöral ağı kullanır. Mİ'in spinal eksitabiliteye etkisini görmek üzere HBS'li hastalarda H Refleks ve Fleksor Refleks (FR) incelemeleri yapmayı amaçladık Çalışmaya İstanbul Üniveristesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji AD Uyku Bozuklukları Polikliniğinde HBS tanısı alan 11 hasta (3 E, 8 K.Ort yaş: 41.2) ve yaş ve cins dağılımı uyumlu 14 kontrol (8 E, 7 K. Ort yaş:38.4) olmak üzere 25 olgu alındı. HR ve FCR olgular sırt üstü yatar konumdayken çalışıldı ve bireyler 90° dorsifleksiyon ve 135° plantar fleksiyon yaparken ve hayal ederken H refleksi, yürüdüklerini hayal ederlerken H refleksi ve FR çalışıldı. HBS ve kontrol grubunda 90° dorsileksiyonda ve hayali sırasında istirahate kıyasla Hmax/Mmax oranlarında anlamlı düşme (p=0,023, p=0,004) izlenmiş, 135° plantar fleksiyonda ve hayalinde HBS grubunda anlamlı değişiklik olmazken, kontrol grubunda istirahate kıyasla hareket ve hayalinde azalma anlamlı bulunmuştur (p=0,010,p=0,038). Yürüme hayalinde elde edilen Hmax/Mmax oranı HBS grubunda istirahate kıyasla azalırken (p=0,038), kontrol grubunda artma eğilimi göstermiştir (p=0,010). Yürüme hayalinde çalıştığımız FR amplitüd değerleri istirahate kıyasla HBS grubunda azalma göstermiştir (p=0,039). Motor hareket HBS'de artan kortikospinal eksitabiliteyi azaltığına göre, gerçek motor harekete benzeyen MI ile HBS'deki semptomlarda rahatlama sağlanabilir. Çalışmamızda Mİ'in HBS'de spinal eksitabiliteye etkisinin elektrofizyolojik olarak değerlendirilmesinin faydalı olabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
Restless legs syndrome (RLS) is a sleep and movement disorder which causes an urge to move legs accompanied by an unpleasant feeling. The spinal excitability can be decreased by some motor movements like walking or stretching. We aimed to investigate effect of motor imagery on spinal excitability in relation to H reflex (HR) and flexor reflex (FR) studies to see the effect of motor imagery on spinal excitability. In this study 11 patients diagnosed with RLS (3 male, 8 female, Mage 41.2) and 14 people of similar age and sex as control group were tested. HR and FR were studied on cases in supine position. HR and FR were studied while doing and imagining dorsiflexion (DF) and plantar flexion (PF) while walking or imagining walking. There was decrease in Hmax/Mmax on DF and imagining of it in both groups (p = 0.023, p = 0.004). There was no significant decrease in RLS group on movement or imagery while there was significant decrease in control group with movement and imagination compared to resting state (p = 0.010, p = 0.038). There was decrease the ratio on the imagery of walking in the RLS group (p = 0.038) but the same ratio increased in the control group (p = 0.010). The FR amplitudes decreased on the imagery of walking in the RLS group compared to resting state (p = 0.039). As motor movements decrease the corticospinal excitability in RLS, imagery of movement mimicing the actual movement can relieve the symptoms of RLS. We think, further electrophysiological studies can be useful to see the effects of motor imagery on spinal excitability in RLS.