Trigeminal ileti sistemi üzerine soğuğun etkisi
The effect of cold on trigeminal conduction system
  1. Tez No: 540874
  2. Yazar: RAHŞAN ADVİYE İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Trigeminal sinir, masseter inhibitor refleks (MIR), çene tendon refleksi (ÇTR), trigeminal somatosensoryel uyandırılmış potansiyeller (SEP) ve motor uyandırılmış potansiyeller (MEP) ve kortikal sessiz period (KSP) aracılığı ile elektrofizyolojik olarak incelenebilmektedir. Bu çalışmadaki amaç daha önce ekstremite kaslarında yapılmış olan refleks incelemelerin sonuçları doğrultusunda masseter kasının soğutulmasıyla trigeminal ileti sisteminde meydana gelen değişiklikleri görmek ve kas iğcikleri özelinde afferent sistemin özelliklerini araştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen 12 sağlıklı gönüllüde (7 K, 5E) sırayla elektriksel MIR yanıtları, ÇTR, TMS yoluyla trigeminal MEP yanıtları ve KSP ile trigeminal SEP yanıtları çalışıldı. Daha sonra sol taraf masseter kas ağız mukozası içine yerleştirilen bir buz küpü ve dışarıdan deri üzerinden uygulanan buz torbası ile 18 °C 'ye soğutulup aynı çalışma protokolü tekrarlandı. Soğutma öncesi ve sonrası refleks parametreler ve sesiz periodlar karşılaştırıldı. Refleks latanslarındaki uzama soğuğun sinir iletimini yavaşlatması olarak değerlendirildi. MIR ve ÇTR çalışmalarında dört kişide sessiz period elde edilemedi. Bu durum kas iğciklerinin özelliklerinden çok ağrı ile ilişkili mekanizmalara atfedildi. Kortikal sessiz evre sürelerinde belirgin kısalma kortikal eksitabilite değişikliğinin göstergesi olarak yorumlandı. SEP parametrelerinin soğuk uygulamayla değişmediği kaydedildi. Çalışmada gözlenen değişiklikler periferik reseptör özellikleri ve suprasegmenter mekanizmaların birlikte rol oynadığını düşündürmüştür. Soğuk uygulama ile tek başına kas iğcikleri afferent tayininde yeterli olmayıp başka modalitelerle birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Trigeminal system function can be evaluated by means of masseter inhibitory reflex (MIR), jaw tendon reflex (JTR), trigeminal somatosensorial (SEP) and motor evoked (MEP) potentials and cortical silent period (CSP). The aim of this study is to study the effects of cooling of masseter muscle onto the trigemino- trigeminal reflex pathway in normal subjects and display which kinds of muscle afferents are responsible for this reflex circuit. 12 healty subjects ( 7 females and 5 males) were included in the study. Electrical MIR, JTR, transcranial magnetic stimulation evoked trigeminal MEP and CSP and trigeminal SEPs were studied. After cooling the left masseter muscle to 18 °C by applying cold pack over mouth mucosa inside and outside, the same studies were repeated. Pre- and post- cooling values of reflex responses and silent periods were compared. Lengthening of reflex latencies were attributed to the cold effect on nerve conduction. Silent periods were absent in 4 subjects in MIR and JTR studies. Pain related mechanims were thought to be responsible for silent period changes rather than muscle spindle features. Shortened CSP durations were interpreted as a marker of cortical excitability changes. Cold application did not change SEP parameters. Cold associated changes in the present study were suggested that both peripheral receptor features and suprasegmental mechanisms played a role together. Cold application is not enough by itself to disclose which muscle spinle afferents are involved therefore it must be evaluated together with other modalities.