İdiopatik intrakraniyal hipertansiyon tanılı kadın hastalarda beyin omurilik sıvısı basınç seviyeleri ile periferik kan ve BOS androjen düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between cerebrospinal fluid pressure levels and peripheral blood and CSF androgen levels in female patients with idiopathic intracranial hypertension
- Tez No: 942794
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL MİLANLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç İdiopatik intrakraniyal hipertansiyon (İİH), belirgin bir neden olmaksızın artmış intrakraniyal basınç ile karakterize edilen bir hastalıktır ve genellikle baş ağrısı, görme bozuklukları ve papil ödem gibi semptomlarla kendini gösterir. Kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık görülmekte olup özellikle obezite, hormonal değişiklikler ve doğurganlık çağında olmak gibi faktörler hastalığın gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Son yıllarda, androjenlerin İİH patogenezinde rol oynayabileceği öne sürülmüştür. Özellikle testosteronun BOS üretimi ve intrakraniyal basınç üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmalar, bu hormonun İİH ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda çalışmamızda, İİH tanısı almış 52 kadın hastanın BOS açılış basınç seviyeleri ile plazma ve BOS androjen düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, İİH tanısı almış kadın hastalarda BOS basınç seviyeleri ile periferik kan ve BOS androjen düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Yöntem Çalışmamız prospektif olarak planlanmış ve 15.01.2024- 15.07.2024 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nde yürütülmüştür. Araştırmaya, 15-45 yaş aralığında olan ve İİH tanısı almış toplam 52 kadın hasta dahil edilmiştir. Ek nörolojik veya sistemik hastalık öyküsü bulunanlar, 15 yaş altı ve 45 yaş üstü bireyler ile erkek hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastalardan alınan BOS ve kan örneklerinde testosteron ve DHEA-S düzeyleri Kemiluminesans Mikropartikül İmmünolojik Yöntemi (CMIA) kullanılarak ölçülmüştür. BOS açılış basınç seviyeleri ile hormon düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiş ve SPSS 27.0 istatistik programı kullanılarak korelasyon ve grup karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective Idiopathic intracranial hypertension (ICH) is a disease characterized by increased intracranial pressure for no apparent reason and usually presents with symptoms such as headache, visual disturbances and papilledema. It is more common in women than in men and factors such as obesity, hormonal changes and being of childbearing age play an important role in its development. In recent years, androgens have been suggested to play a role in the pathogenesis of ICH. In particular, studies on the effects of testosterone on CSF production and intracranial pressure suggest that this hormone may be associated with ICH. In this context, we analyzed the relationship between CSF opening pressure levels and plasma and CSF androgen levels in 52 female patients diagnosed with ICH. The main aim of the study was to evaluate the relationship between CSF pressure levels and peripheral blood and CSF androgen levels in female patients diagnosed with ICH. Method Our study was prospectively planned and conducted between 15.01.2024 and 15.07.2024 at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center. A total of 52 female patients aged 15-45 years and diagnosed with ICH were included in the study. Patients with a history of additional neurologic or systemic diseases, individuals under 15 and over 45 years of age, and male patients were excluded from the study. Testosterone and DHEA-S levels were measured in CSF and blood samples obtained from the patients using the Chemiluminescence Microparticle Immunologic Method (CMIA). The relationship between CSF opening pressure levels and hormone levels was analyzed. The data obtained were evaluated by statistical analysis methods and correlation and group comparisons were made using SPSS 27.0 statistical program.