Hemşirelerin yaşam kalitesi: Mardin ili örneği
Quality of life of nurses: Mardin province sample
- Tez No: 540882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYAT YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma, hemşirelerin yaşam kalitesini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma Mardin ili kamu hastanelerinde görev yapan 255 hemşire ile gerçekleştirildi. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu (WHOQOL-BREF) kullanılarak toplandı. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin yüzde 60'ının (n=153) kadın, yüzde 41,6'sının (n=106) 26-30 yaş aralığında, yüzde 51,4'ünün (n=131) lisans mezunu ve yüzde 55,3'ünün (n=141) evli olduğu belirlendi. Hemşirelerin WHOQOL-BREF alt boyut puan ortalamaları sırasıyla“fiziksel yaşam kalitesi”için 13,313 (± 2,222);“psikolojik yaşam kalitesi”için 13,271 (± 2,292);“sosyal yaşam kalitesi”için 13,197 (± 3,190) ve“çevresel yaşam kalitesi”için 11,855 (± 2,229) olarak hesaplandı. İş yükü, çalışma şekli, mesleği seçme, mesleğe uygunluk, meslektaşları ile iletişim, ekonomik sorun, tatil yapma ve fiziksel aktivite değişkenleri ile yaşam kaliteleri arasında özellikle“çevresel yaşam kalitesi”alt boyutu arasında istatistiksel anlamlılık saptandı. Hemşirelerin yaşam kalitesi alt boyutları arasında en yüksek puanların fiziksel yaşam kalitesi, en düşük puanların ise çevresel yaşam kalitesi boyutunda olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the quality of life of nurses. This descriptive study was conducted with 255 nurses working in public hospitals in Mardin province. The data were collected by using the“personal information form”and the World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-BREF). The SPSS 22.0 statistical package program was used for the analysis of the obtained data. The nurses participating in the survey, 60% (n=153) were women, 41.6% (n=106) were between 26-30 years of age, 51.4% (n=131) were graduated with bachelor degree and 55,3% (n=141) were found be married. The WHOQOL-BREF subscale averages of the nurses were calculated as 13,313 (± 2,222) for“physical quality of life”; 13,271 (± 2,292) for“psychological quality of life”; 13,197 (± 3,190) for“social life quality”and 11,855 (± 2,229) for“environmental quality of life”respectively. Statistical significance was found between the variables of workload, type of work, job selection, occupational suitability, communication with colleagues, economic problem, vacation and physical activity, and among the quality of life, especially the“environmental quality of life”subscale. It was determined that the highest scores of the quality of life subscales of the nurses were the physical quality of life and the lowest scores of the nurses were of the dimension of environmental quality of life.