Servikojenik baş ağrısında üst servikal manipülasyon
Upper cervical manipulation in cervicogenic headaches
- Tez No: 540900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada servikojenik baş ağrısı tanısı olan kişilerde, egzersiz tedavisi ile birlikte üst servikal manipülasyonun ve sadece egzersiz tedavisinin ağrısı ve yaşam kalitesine etkileri karşılaştırılmıştır. Servikojenik baş ağrısı olan 30 hasta tedaviye alındı. Hastalar rastgele yöntemle manipülasyon ile egzersiz (ME, n=15) ve egzersiz (E, n=15) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların tedavi öncesi demografik bilgileri, son bir ayda olan baş ağrı sayısı, istirahat ağrısı, aktivite ağrısı ve boyun özür ölçeği değerlendirmeleri yapıldı. Hastaların tedavileri 5 hafta sürdü ve ikinci değerlendirmeleri tedavi bitiminde yapıldı. Tedavi uygulama öncesi istirahat baş ağrısı, baş ağrı sayısı ve boyun özür ölçeği değerleri istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison of treatments to patients, who had diagnosed with cervicogenic headaches are checked in the difference of pain and quality of life effects on both treatment types as with exercise and both with exercise and manipulation. 30 patient with cervicogenic headache enrolled in treatment. Patients were randomly divided into two groups as manipulation and exercise e (ME, n=15) and exercise e (E, n=15). Demographic information, number of headaches in the last month, resting pain, activity pain and neck disability scale on the patients were evaluated before the treatment. The treatments of the patients lasted for 5 weeks and the second evaluations were made at the end of the treatment. There were no statistically significant difference between resting headache, headache and neck disability scores before the procedure (p>0,05).