Baş önde postürü olan hastalarda üst ekstremite nörodinamik değerlendirme ve sinir iletim çalışmaları
- Tez No: 884721
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU DUYUR ÇAKIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Baş önde postürü (BÖP), en sık görülen postural problemlerden biridir ve postural bozukluğu olan hastaların %66'sında görüldüğü tespit edilmiştir. BÖP'nün, servikal omurgada biyomekanik strese sebep olarak servikal ağrı, miyofasiyal ağrı sendromu, temporomandibular bozukluk, servikojenik baş ağrısı, gerilim tipi baş ağrısı, migren gibi birçok hastalığın ortaya çıkmasına ve ilerlemesine neden olabileceği bildirilmiştir. Bildiğimiz kadarıyla BÖP olan hastalarda üst ekstremitenin nörodinamik değerlendirmesi ile sinir iletim çalışmaları arasındaki ilişkiyi gösteren çalışma yoktur ve BÖP'ün üst ekstremite periferik sinir iletim çalışmalarına etkisi yeterince değerlendirilmemiştir. Biz bu çalışmada BÖP'ü olan hastalarda üst ekstremitenin nörodinamik değerlendirilmesini ve BÖP'nün üst ekstremite periferik sinir iletim çalışmalarına etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç Yöntem: 20-50 yaş arası kas iskelet sistemi ağrısı şikayetleri ile başvuran, BÖP olan, okuma yazma bilen 190 hasta değerlendirildi. Bu hastalardan fotoğraf çekimini ve EMG değerlendirmeyi kabul eden 100 kişi çalışmaya dahil edildi. BÖP'nin tespitinde fotoğraflama yöntemiyle belirlenen kraniovertebral açı kullanıldı. Kraniovertebral açı 53.2-56.8 derece ise normal, 46.9-49.1 derece ise hafif BÖP, 40.7-43.2 derece ise orta ağır BÖP olarak değerlendirildi. İnklinometre ile servikal eklem hareket açıklığı ölçüldü. Nörodinamik değerlendirmede hastaların median, ulnar ve radial sinir germe testleri yapıldı. Çalışmaya alınan 100 hastanın 200 ekstremitesine bilateral median, ulnar radial sinir motor, duyu, F yanıt ları, median antebrakiyal kutanöz sinir duyularını içeren elektrofizyolojik inceleme yapıldı. Boyun ağrısı 0 10 arası puanlandırılan VAS ile sorgulandı. Hastaların üst ekstremteleriyle ilgili dizabilite düzeylerini belirlemek için Türkçeye uyarlanmış Quick DASH skorlaması, duygusal durumlarını değerlendirmek için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanıldı.Çalışmaya alınan 25 hasta elektrofizyolojik incelemeyi tolere edemedi, elektrofizyolojik incelemede 4 hastada periferik nöropati bulguları saptandı, 5 hasta da martin gruber anastomuzu çıkması üzerine çalışma dışı bırakıldı.
Özet (Çeviri)
Forward head posture (FHP) is one of the most common postural problems and has been found to be seen in 66% of patients with postural disorders. It has been reported that FHP may cause the onset and progression of many diseases such as cervical pain, myofascial pain syndrome, temporomandibular disorder, cervicogenic headache, tension-type headache, and migraine by causing biomechanical stress in the cervical spine. To our knowledge, there is no study showing the relationship between neurodynamic evaluation of the upper extremity and nerve conduction studies in patients with FHP, and the effect of FHP on upper extremity peripheral nerve conduction studies has not been adequately evaluated. In this study, we aimed to investigate the neurodynamic evaluation of the upper extremity in patients with FPP and the effect of FPP on upper extremity peripheral nerve conduction studies. Materials and Methods: 190 patients with FHP who applied with complaints of musculoskeletal pain between the ages of 20-50 were evaluated. Of these patients, 100 who accepted to have photographs taken and EMG evaluation were included in the study. Craniovertebral angle determined by photography method was used in determining FHP. Craniovertebral angle was evaluated as normal if it was 53.2-56.8 degrees, as mild FHP if it was 46.9-49.1 degrees, as moderate severe FHP if it was 40.7-43.2 degrees. Cervical joint range of motion was measured with inclinometer. Median, ulnar and radial nerve stretching tests were performed in neurodynamic evaluation of patients. Electrophysiological examination including bilateral median, ulnar radial nerve motor, sensory, F responses, median antebrachial cutaneous nerve sensations were performed on 200 extremities of 100 patients included in the study. Neck pain was questioned with VAS scored between 0 and 10. Quick DASH scoring adapted to Turkish was used to determine the disability levels of the patients regarding their upper extremities, and Beck Depression Inventory (BDI) was used to assess their emotional states. 25 patients did not tolerate the electrophysiological examination, peripheral neuropathy findings were detected in 4 patients during the electrophysiological examination, and 5 patients were excluded from the study due to the dislocation of Martin Gruber anastomosis.