Hemşirelerin yöneticilerine güven düzeylerinin örgütsel bağlılıklarına etkisi
The effect of nurses' levels of trust in their managers on their organizational commitment
  1. Tez No: 540901
  2. Yazar: AYŞE AKGERMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İlişki arayıcı tasarımdaki bu çalışma, hemşirelerin yöneticilerine duydukları güven düzeyinin örgütsel bağlılıklarına etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın evreni, İstanbul ili Avrupa yakasında, bir üniversite, bir eğitim ve araştırma hastanesi ve iki özel hastane olmak üzere toplam dört hastanede çalışan hemşirelerden oluştu (N=1777). Araştırmanın örneklemi, kota örnekleme yöntemi ile minimum 685 hemşire olarak belirlendi ve 723 geçerli ankete ulaşıldı (n=723). Araştırmanın verileri, demografik özellikleri sorgulayan tanıtıcı bilgi formu, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Yöneticiye Güven Ölçeği ile toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde, tanımlayıcı testler yanı sıra korelasyon ve regresyon analizi (Backward yöntemi) kullanıldı. Araştırma sonucunda, hemşirelerin örgütsel bağlılık düzeylerinin ortalamanın biraz üzerinde olduğu, alt boyutlara göre puan ortalamalarının, en yüksek 'duygusal bağlılık' olmak üzere 'devam bağlılığı' ve 'normatif bağlılık' olarak sıralama gösterdiği saptandı. Yöneticiye Güven Ölçeği tüm alt boyut puan ortalamalarının yüksek olduğu, en yüksek ortalamanın 'kendine güvenen', en düşük ortalamanın ise 'çalışanları destekleyen' alt boyutunda olduğu belirlendi. Örgütsel Bağlılık Ölçeği ile Yöneticiye Güven Ölçeği alt boyut puan ortalamaları arasında, devam bağlılığı ile 'yetkinlik', 'bilgi paylaşan', 'kendine güvenen' ve 'gerginlik yaratmayan' puan ortalamaları dışında, pozitif yönlü anlamlı ilişki saptandı. Örgütsel bağlılık alt boyutları ve toplam puanı üzerine etki eden faktörlerin incelenmesi amacıyla regresyon analizi gerçekleştirildi. Oluşturulan dört modelin de anlamlı olduğu, modellerde yer alan değişkenlerin bağımlı değişkenlere ait varyansın en fazla %29,5'unu açıkladığı saptandı. Modellerde, kamu kurumunda çalışma, 40 yaş ve üzerinde olma, sürekli gündüz çalışma şekli ve yöneticiye güven alt boyutlarından 'çalışanları destekleyen' ve 'olumlu çalışma ortamı yaratan' puanları olumlu etki eden anlamlı belirleyiciler olarak saptandı. Araştırmanın bulguları, hemşirelerin örgüte bağlılıklarında, yöneticilerin 'çalışanları destekleyen' ve 'olumlu çalışma ortamı yaratan' davranışlarının belirleyici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the correlational design for the purpose of determining the effect of nurses' level of trust in their managers on their organizational commitment. The population of the study consisted of nurses working in a total of four hospitals in the European side of Istanbul including a university hospital, a research and training hospital and two private hospitals (N=1777). The sample of the study was determined as minimum 685 nurses with quota sampling method and 723 valid questionnaires were obtained (n=723). The data of the study were collected with an introductory information form questioning demographic characteristics, Organizational Commitment Scale, and Scale of Trust in Manager. Descriptive tests as well as correlation and regression analysis (Backward method) were used in the statistical analysis of the data. As a result of the study, it was determined that organizational commitment levels of the nurses were slightly above the average and the highest mean scores were observed respectively in 'affective commitment', 'continuance commitment', and 'normative commitment' based on subscales. It was determined that mean scores of all subscales of Scale for Trust in Manager were high and while the highest mean score was observed in the subscale of 'self-confidence', the lowest mean score was observed in the subscale of 'supporting the employees'. A positively significant correlation was determined between the mean scores of the subscales of Organizational Commitment Scale and Scale for Trust in Manager, except for the mean scores of continuance commitment and 'competence', 'sharing information', 'self-confident', and 'avoiding tension'. Regression analysis was conducted for examining the factors affecting the subscales and the total score of organizational commitment. It was determined that all four models were significant and the variables in the models accounted mostly for 29.5% of the variance of dependent variables. In the models; working in a public institution, being 40 years old and over, constantly working in the day shift, and the scores of 'supporting the employees' and 'creating a positive work environment' among the subscales of trust in manager, were identified as positive and significant determinants. The results of the study indicated that 'supporting the employees' and 'creating a positive work environment' behaviors of the managers were the determinants for the organizational commitment of the nurses.