Kayropraktik tedavinin servikojenik baş ağrısı olan ofis çalışanlarında ağrı ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisi
The effect of chiropractic treatment on pain and quality of life in office workers with cervicogenic headaches
- Tez No: 823182
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda, servikojenik baş ağrısı olan ofis çalışanlarında üst servikal bölgeye (C0- C1-C2-C3) uygulanan kayropraktik manipülasyonun baş ağrısı ve yaşam kalitesi üzerinde olumlu bir etkisi olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya katılması uygun görülen 7 (%35) erkek ve 13 (%65) kadın toplamda 20 hasta dâhil edilmiştir. 20 katılımcı tek grup altında toplanmıştır. Katılımcıların çalışma öncesinde ve sonunda Vizüel Analog Skala (VAS) ile mevcut baş ağrısı, Kısa Form-36 (SF-36) ile yaşam kalitesi, Baş Ağrısı Etki Testi (HIT-6) ile baş ağrılarının yaşam kalitesine ne kadar etkisi olduğu değerlendirilmiştir. Tek grup altında toplanan katılımcılara haftada iki gün, 4 hafta, toplamda 8 uygulama olmak üzere, Diversified Teknik ile üst servikal bölgeye, yüksek hız düşük amplitüdlü (HVLA) manipülasyonlar uygulandı. Manipülasyonlar bireyler sırtüstü yatarken uygulanmıştır. Tedavi öncesi ile sonrası olarak iki farklı zamanda yapılan anketler ile yapılan uygulamanın servikojenik baş ağrısı üzerindeki etkisi karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to determine whether chiropractic manipulation applied to the upper cervical region (C0-C1-C2-C3) of office workers with cervicogenic headache has a positive effect on headache and quality of life. A total of 20 patients, 7 (35%) males and 13 (65%) females, were included in the study. 20 participants were grouped under one group. Before and at the end of the study, current headache was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), quality of life was assessed using the Short Form-36 (SF-36), and the impact of headache on quality of life was assessed using the Headache Impact Test (HIT-6). High velocity low amplitude (HVLA) manipulations were applied to the upper cervical region with the Diversified Technique two days a week, 4 weeks, 8 applications in total. The manipulations were performed with the participants lying supine position. The effect of the treatment on cervicogenic headache was compared with questionnaires conducted at two different times, before and after the treatment.