Katı atık yönetimi: Evsel atıklarda Gana batı Gonja bölgesi analizi
Solid waste management: An analysis of household approach in the west Gonja district of Ghana
- Tez No: 540917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, Gana'nın Damongo bölgesinde evsel katı atık yönetimine olan yaklaşımı incelemektedir. Çalışma, evsel atık imhasını etkileyen unsurları tespit etmiş, katı atık durumunu değerlendirmiş ve katık atık yönetimini için atık yönetim acentaları tarafından benimsenen stratejileri inceleyerek Batı Gonja İlçesi'ndeki katı atık yönetiminin etkinliğini ortaya çıkarmıştır. Damongo bölge başkentinde bulunan 10 alandan toplam 200 hane halkı seçmek için çok aşamalı, rasgele bir örnekleme prosedürü uygulanmıştır. İkinci olarak, konu hakkında bilgi vermesi için kilit 16 kişiyi (atık yönetim şirketleri çalışanları, bölge sağlık hizmetleri görevlileri ve bölge halkı paydaşları) seçmede amaçlı bir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Hane halkı anket verisi toplamak için yarı yapılandırılmış bir form kullanılmış ve bilgi verecek kilit kişilerle mülakat yapmak için de bir görüşme kılavuzu kullanılmıştır. Bilgi veren kilit kişilerden gelen bilgileri analiz etmek için konusal içerik analiz yöntemi kullanılırken, evsel atık imhasını etkileyen unsurları belirlemek için lojistik regresyon modeli kullanılmıştır. Diğer hedefler betimleyici istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Yiyecek atıklarının bölge başkentinde oluşan katı atık türlerinin en başında geldiği ortaya çıkarılmıştır. Çalışma, hane halkı reisinin yaşı, yok etme alanına olan mesafe ve hane halklarının atıkların yok edilmesi için ödemeye istekli oldukları gerçek miktarı ve katı atıkların yok edilmesini büyük ölçüde etkilediğini ancak katı atıkların yok edilmesi için para ödemeye istekli olmanın katı atıkların yok edilmesini olumsuz yönde etkilediğini tespit etmiştir. Buna ek olarak, çevre sağlığı birimi çalışanları ve diğer paydaşlardan gelen yanıtlar, atıkların yok edilmesi, nüfus büyümesi, sağlıktaki gelişme, tüketimdeki değişiklik ve yetersiz çöp kutularına karşı olan tutumun, bölge başkentinde katı atık üretiminde meydana gelen artışın itici unsurları olduğunu ortaya çıkarmıştır. İzinsiz atık çöplükleri birden meydana geldiğinden, bizler, katık atıkların sürdürülebilir yönetimi için Damongo bölge meclisinin daha fazla aktörü ve oyuncuyu bir araya getirecek sektörler arası iş birliğini teşvik etmesini önermekteyiz. Ayrıca, toplumsal eğitim, kirleten öder ilkesi, çöp kutularının tedarik edilmesi, halk temizliği ve katı atık yönetimine sermaye ayrılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study analyzed household approach to solid waste management in the Damango district of Ghana. The study identified factors that influence household waste disposal, assessed the solid waste situation, examined strategies adopted by waste management agencies in managing solid waste and ascertained the effectiveness of solid waste management in the West Gonja District. A multi stage random sampling procedure was employed to select a total of 200 households from 10 zones in the Damango district capital. Secondly a purposive sampling technique was used to select 16 key informants (staff of waste management companies, district sanitation officers and community stakeholders) on the subject matter. A semi-structured questionnaire was used to collect household survey data and an interview guide to interview key informants. The logistic regression model was used to determine the factors that influence household waste disposal while the thematic content analysis technique was employed to analyze the information from key informants, other objectives were analyzed using descriptive statistics. It was revealed that food waste is the leading type of solid waste generated in the district capital. The study found that age of household head, distance to disposal site and the actual amount households are willing to pay for waste disposal positively and significantly influenced solid waste disposal whereas willingness to pay for waste disposal negatively affected solid waste disposal. There was also a negative relationship between household size and household solid waste disposal. Additionally, response from staff of the environmental health office and other stakeholders revealed that attitude on waste disposal, population growth, improvement in wellbeing, change in consumption and inadequate waste bins are the propelling factors causing increase in solid waste generation in the district capital. We recommend that the Damango district assembly should encourage inter-sectorial collaboration to bring in more actors and players towards a sustainable management of the solid waste since more unauthorized refuse dumping sites are springing up. Additionally, public education, polluter pay principle, provision of bins, community cleaning, and allocation of funds to invest in solid waste management should be enforced.