Syrian refugees and social cohesion: A qualitative analysis of non-formal educational activities provided by non-governmental organisations
Suriyeli mülteciler ve sosyal uyum: Sivil toplum kuruluşlarının sağladığı non-formel eğitimlerin niteliksel analizi
  1. Tez No: 540920
  2. Yazar: BETÜL ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL NURHAN YENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çeşitliliğin sosyal yapılar ve sosyal uyum üzerinde bir çok farklı etkisi vardır. Sosyal uyum çeşitlilikten olumsuz yönde etkilenebilir. Fakat, olumsuz etkiler eğitim yolu ile azaltılabilir çünkü eğitim insanların başkaları hakkındaki düşüncelerini değiştirebilir. Mülteci krizinden sonra Türkiye'de çeşitlilik arttı. Son yıllarda, mülteci eğitimi bir çok araştırmaya konu oldu ama çoğu tartışma mültecilere eğitimin sağlanması ile sınırlı. Eğitim ortak bir sorumluluktur. Türkiye'de resmi eğitimin aşırı merkezi yapısı mültecilerin bir çok ihtiyaçlarına cevap vermeyi zorlu hale getiriyor. Suriye mülteci krizi boyunca sivil toplum kuruluşları (STK) sadece barınma ve yiyecek gibi temel ihtiyaçları karşılamıyor; telafi edici, tamamlayıcı ve alternatif formda non formal eğitimler sağlayarak eğitim alanında da önemli bir role sahipler. Bu tezde STK'lar tarafından sağlanan non formal eğitim aktivitelerinin sosyal uyumdaki rolünü açıklamaya çalıştım. Bunu yaparken, niteliksel yöntemler kullandım ve Türkiye'deki non formal eğitimlerin sosyal uyumdaki rolünü anlamak için teorik çerçeve olarak sosyal temas teorisinden faydalandım. ANAHTAR KELİMELER: Mülteci Eğitimi, Sosyal Uyum, Non- Formal Eğitim, Sosyal Temas Teorisi, Suriyeli Mülteciler
Özet (Çeviri)
Diversity has many different impacts on social structures and social cohesion. Social cohesion can be negatively affected by diversity. However, negative effects can be reduced by education because education can change the way people think about others. After the Syrian refugee crisis, diversity has increased in Turkey. In recent years, refugee education has been the subject of many researches in Turkey but debates on education are mostly limited with provision of education. Education is a shared responsibility. In Turkey, over centralized structure of formal education makes difficult to answer pluralistic needs of refugees. During the Syrian refugee crisis, Non-Governmental Organizations (NGOs) do not only play important role in meeting basic needs of refugees such as food and accommodation they also play a big role in education by providing compensatory, supplementary and alternative forms of non-formal education. In this thesis, I investigate the role of non-formal educational activities provided by NGOs in social cohesion. By doing that, I used qualitative methods and I benefited from social contact theory as a theoretical framework to understand the role of non-formal education in social cohesion in Turkey. KEYWORDS: Refugee Education, Social Cohesion, Non-Formal Education, Social Contact Theory, Syrian Refugees