Yoğun bakım ünitesinde COVİD-19 pandemi dönemi ve öncesi birer yıllık süreçlerde sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of health care-associated infections in the intensive care unit during the one-year period of the COVİD-19 pandemic and the one-year period before
- Tez No: 833685
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE RAHMET GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmamızda, pandemi dönemi ve öncesi birer yıllık süreçlerde hastanemizde takip edilen hastalarda sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyon (SHİE) gelişimi, SHİE'lerin tür dağılımı, etken dağılımı, üreyen mikroorganizmaların pandemi öncesine göre değişen antibiyotik duyarlılıkları, hastaların epidemiyolojik verileri, mortalite hızları incelenmiştir. Bu bulgulara sebep olabilecek konak faktörleri ve çevresel etkenler sorgulanarak, pandemi sürecinin SHİE'lere etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 15 Mart 2019-14 Mart 2020 tarihleri arası COVID-19 pandemisi öncesi bir yıllık dönem ve 15 Mart 2020-14 Mart 2021 tarihleri arası COVID-19 pandemi sürecindeki bir yıllık dönemde, Ankara Şehir Hastanesi Genel Hastane Binası 1C Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YBÜ) yatan hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri, pandemi öncesi bir yıllık dönemde YBÜ takibinde SHİE tanısı alan hastalar ile pandemi sürecindeki bir yıllık dönemde YBÜ takibinde SHİE ve COVID-19 tanısı alan hastalar dahil edildi. SHİE gelişen hastalarda; YBÜ kalış süresi, etken üreme zamanı, SHİE türleri, etken mikroorganizmalar, kullanılan antibiyoterapiler, etkenlerin direnç profilleri gibi özellikler incelendi. Ek olarak, COVID-19 ve öncesi birer yıllık dönemlerde YBÜ'de takip edilen 18 yaş ve üzeri tüm hastalarda cinsiyet, YBÜ kalış süresi, antibiyotik tüketim indeksi, invaziv araç kullanım oranı ve mortalite hızı verileri çalışmaya dahil edildi. Çalışmada yer alan verilerin istatistiksel analizleri için Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) Statistics Windows sürümü 20.0 kullanıldı; p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, the development of healthcare-associated infections (HAIs), the type distribution of HAIs, the agent distribution, the antibiotic susceptibilities of the microorganisms grown, the epidemiologic data of the patients, and mortality rates of the patients followed up in our hospital during the pandemic period and one year before the pandemic were examined. By questioning the host factors and environmental factors that may cause these findings, it was aimed to evaluate the effect of the pandemic process on HAIs. Materials and Methods: Between March 15, 2019 and March 14, 2020, one-year period before the COVID-19 pandemic and between March 15, 2020 and March 14, 2021, one-year period during the COVID-19 pandemic, patients hospitalized in Ankara City Hospital General Hospital Building 1C Anesthesia and Reanimation Intensive Care Unit (ICU) were retrospectively analyzed. Patients aged 18 years and older who were diagnosed with SHIE during ICU follow-up in the one-year period before the pandemic and patients diagnosed with SHIE and COVID-19 during ICU follow-up in the one-year period during the pandemic were included in the study. In patients who developed SHIE, characteristics such as ICU length of stay, time of agent growth, types of SHIE, causative microorganisms, antibiotherapies used, and resistance profiles of agents were analyzed. In addition, data on sex, ICU length of stay, antibiotic consumption index, invasive device utilization rate and mortality rate in all patients aged 18 years and older who were followed up in the ICU in the one-year periods before COVID-19 were included in the study. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) Statistics for Windows version 20.0 was used for statistical analysis of the data, and p0.05).