190≤A≤220 kütle aralığındaki çift-çift çekirdeklerde rank 1 birinci yasaklı beta bozunum geçişleri
Rank 1 first forbidden beta decay transitions in even-even nuclei in mass region of 190≤A≤220
- Tez No: 540987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, rank 1 birinci yasaklı beta geçişlerinin nükleer matris elamanları ve 190≤A≤220 kütle bölgesindeki küresel çekirdekler için beta geçiş oranları hesaplanmıştır. Toplam Hamilton'un özdeğer ve özfonksiyonları parçacık deşik kanalındaki ayrılabilir residual birinci yasaklı etkin etkileşmeler ile pn-QRPA çerçevesinde çözülmüştür. Hesaplamalarda ortalama alan potansiyeli olarak Woods-Saxon potansiyelinin baz fonksiyonları kullanılmıştır. Birinci yasaklı beta geçiş matris elemanının relativistik kısmı herhangi bir varsayım yapılmadan hesaplanmış ve relativistik matris elemanının hesaplanmasında spin-yörünge potansiyelinden gelen katkı dahil edilmiştir. Elde edilen logft değerleri uygun deneysel değerler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The nuclear matrix elements of rank 1 first forbidden beta transitions and the beta decay rates for spherical nuclei in the 190≤ A ≤220 mass region have been calculated in this thesis. The eigenvalues and eigenfunctions of the total Hamiltonian with the separable residual first forbidden effective interactions in the particle-hole channel have been solved within the framework pn-QRPA. In the calculations have been used the base functions of Woods-Saxon potential. The relativistic part of the first forbidden beta decay matris element has been calculated directly without any assumption and the contribution coming from the spin-orbit potential in the calculation of the relativistic matrix element has been included. The obtained logft values have been compared the corresponding experimental data.