Bipolar bozuklukta çift uyumu, içselleştirilmiş damgalanma, psikolojik katılık ve oyunsallık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between dyadic adjustment, internalized stigma, psychological inflexibility, and playfulness in bipolar disorder
- Tez No: 790855
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bipolar bozukluk tanısı olan hastalar için, içinde bulunduğu evlilik ilişkisinin ne durumda olduğu, hastanın genel iyilik hali için önemli bir etkendir. Bu çalışmada bipolar bozukluk tanısı olan hastaların evlilik uyumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Hastaların psikolojik esneklik, içselleştirilmiş damgalanma, çift oyunsallığı düzeylerinin evlilik uyumlarına nasıl etki ettiği incelenmiş ve bu faktörlerin ilişkisi üzerine yeni bir model test edilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Timuçin Oral Duygudurum Merkezine başvuran, bipolar bozukluk tanısı ile takipli ve remisyon halinde olan 99 hasta sıralı şekilde alınarak dahil edilmiştir. Görüşmeci tarafından Sosyodemografik Veri Formu, Hamilton Depresyon Skalası ve Young Mani Derecelendirme ölçeği uygulanmıştır. Katılımcılar tarafından Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği (YÇUÖ), Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalama Ölçeği (RHİDÖ), Kabul ve Eylem Formu ve Çiftler İçin Oyun Ölçeği-2 doldurulmuştur. Veriler istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Bulgular: Çalışmamızda bipolar bozukluk tanılı ve evli olan 41'i erkek 58'i kadın toplam 99 katılımcının verileri incelendi. Evlilik uyumu düzeyi cinsiyete göre farklılık göstermedi. Erkeklerde içselleştirilmiş damgalanmanın daha yüksek olduğu saptandı. Evlenmeden önce hastalık teşhisi konulanlarda, evlilik sonrası teşhis edilenlere göre, çift uyumu düzeyi daha yüksekti. Psikolojik katılık, içselleştirilmiş damgalanma, çift oyunsallığı ve çift uyumu değişkenlerinin hepsi birbirleri ile ilişkili bulundu. Psikolojik katılık ve içselleştirilmiş damgalanma tek başlarına çift uyumunu negatif yönde yordarken, çift oyunsallığının da bağımsız değişken olarak dahil edildiği çoklu regresyon analizinde sadece çift oyunsallığı pozitif yönde yordayıcı olarak saptandı. Yapılan aracılık analizinde içselleştirilmiş damgalanmanın çift uyumunu dolaylı olarak negatif yönde yordadığı ve bu ilişkiye çift oyunsalığının aracı değişken rolü oynadığı saptanmıştır. Sonuç: Araştırmamızın sonucunda; kişinin içselleştirilmiş damgalanma, psikolojik katılık ve oyunsallık düzeylerinin çift uyumu ile ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca psikolojik esneklik, içselleştirilmiş damgalanma ve çift oyunsallığının çift uyumunu yordadığı saptanmıştır. İçselleştirilmiş damgalanmanın çift uyumu üzerindeki etkisine çift oyunsallığının aracılık ettiği bulunmuştur. Araştırmamız bipolar bozukluk tanılı hastaların çift uyumlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesinde faydalı olabileceği gibi hastaların evlilik uyumlarına yönelik müdahale tekniklerinin geliştirilmesinde de yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Bipolar disorder often negatively affects the quality of life of patients in many areas, including close relationships and family relationships. This study aims to investigate the factors that affect the dyadic adjustment of patients with bipolar disorder. The study examines how the levels of patients' psychological flexibility, internalized stigma, and couple playfulness affect their dyadic adjustment, and tests a new model on the relationship between these factors. Method: The study included 99 patients with a diagnosis of bipolar disorder who were followed up and were in remission, and who applied to the Bakirkoy Research and Traning Hospital for Mental Health and Neurological Diseases the Timuçin Oral Mood Disorders Center. The interviewer filled out the Socio-demographic Data Form, Hamilton Depression Scale, and Young Mania Rating Scale. Afterwards, the participants filled out the Revised Dyadic Adjustment Scale (RDAS), Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMI), Acceptance and Action Questionnaire-II (AAQ-II), and Couples' Play Questionnaire II (CPQ-II). Then, the data was subjected to statistical analysis. Results: The data of a total of 99 participants, including 41 men and 58 women diagnosed with bipolar disorder and married, were examined in our study. The level of dyadic adjustment did not differ by gender. It was found that internalized stigma was higher in men. The level of dyadic adjustment was higher in those diagnosed with the illness before marriage than those diagnosed after marriage. Psychological inflexibility, internalized stigma, couple playfulness, and dyadic adjustment variables were all found to be related to each other. While psychological inflexibility and internalized stigma alone negatively predicted dyadic adjustment, in the multiple regression analysis where dyadic gameplay was included as an independent variable, only dyadic gameplay was found to be a positive predictor. Mediation analysis revealed that internalized stigma indirectly predicted dyadic adjustment negatively and that couple playfulness played a mediating role in this relationship. Conclusion: Our study has shown that a person's levels of internalized stigma, psychological inflexibility, and playfulness are related to their dyadic adjustment. Additionally, psychological flexibility, internalized stigma, and couple playfulness were found to predict dyadic adjustment. The effect of internalized stigma on dyadic adjustment was found to be mediated by playfulness. Our findings may be useful in evaluating factors that affect the dyadic adjustment of patients with bipolar disorder and in guiding the development of intervention techniques for improving their dyadic adjustment.