Dibenzo[b,h][1,6]naftiridin türevlerinin sentezinde yeni bir yöntem
A novel method for the synthesis of dibenzo[b,h[1,6]naphthyridine derivatives
- Tez No: 541006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde artan hastalıklar sebebi ile çeşitli heterosiklik bileşikler sentezlenmekte ve bunların biyolojik aktiviteleri araştırılmaktadır. AIDS ve kanser gibi hayati önem taşıyan hastalıklar ile mücadele için bu çalışmalar önem taşımaktadır. Bu çalışma ile hem heterosiklik yapılı bileşiklerin sentez sayısını arttırmak, hem de biyolojik yapısından dolayı sağlık alanında yararlı olabilecek yeni çalışmaların ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Anilin türevleri (paratoluidin, metoksi anilin, bromo anilin) ve 2-aminoasetofenon ile tek kap yöntemi ile sekiz adet dibenzo[b,h][1,6]naftiridin bileşiği sentezlenmiştir. Tepkime hem oda sıcaklığında hem de etanol içinde kaynama noktasına kadar ısıtalarak gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bileşiklerde son basamaktaki halka kapanması olmadan imin formunda kalan bileşikler de bulunmaktadır. Bu bileşiklerin kaynama noktasına kadar ısıtılarak halka kapanması ve aromatikleşme ile dibenzonaftiridin türevini oluşturdukları görülmüştür. Elde edilen bileşiklerin yapıları 1H-NMR ve 13C-NMR spektrumları ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present time increasing diseases, various heterocyclic compounds are synthesized and their biological activities are investigated. These studies are important to be up against with vital diseases such as AIDS and cancer. This study aims that to increase the number of synthesis of heterocyclic compounds and reveal new studies which may be useful in the field of health due to their biological structure. Using aniline derivatives (paratoluidine, methoxy aniline, bromo aniline) together with 2-aminoacetophenone eight dibenzo[b,h][1,6] naphthyridine compounds were synthesized via one pot reaction. Reactions were carried out using ethanol solvent at room temperature and reflux temperature. The synthesized compounds also contain compounds which remain in imine form without ring closure in the final step. These compounds were found to form the naphthyridine derivative by ring closure when refluxed. The structures of the synthesized compounds are characterized by 1H-NMR and 13C-NMR spectra.