Oyuncu ve fiziksel eylem ilişkisinin incelenmesi
Studying the actor's relation to physical action
  1. Tez No: 541011
  2. Yazar: MUSTAFA ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA KAPAN EZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez; günümüz tiyatrosunun da en temel öznesi olan oyuncunun, fiziksel eylem kullanımının yaratım sürecine etkisinin araştırılmasını, oyuncunun bedenini bu süreçte nasıl araç olarak kullandığını, anatomi bilimi ve çağdaş tiyatrodaki yöntemler doğrultusunda incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın Birinci Bölümünde, kas ve iskelet sisteminin genel özellikleri üzerinde durulmuş, bu yapıların ne gibi özelliklere sahip olduğu açıklanmıştır. Sonrasında çalışmanın temel konusu olan Fiziksel Eylemin, oyuncu bedeninde yaratılabilmesi için hangi kas gruplarının ve sinir yapılarının aktif olması gerektiği açıklanmıştır. Çalışmanın İkinci Bölümünde, öncelikle“Eylem”in ne olduğu, günlük hayattaki yeri, tarihsel süreçteki gelişimden bahsedildikten sonra Fiziksel Eylem kavramının tiyatro çalışmalarındaki önemi açıklanarak örnekler verilmiştir. Bölümün devamında Fiziksel Eylemi oyuncu bedeninde harekete geçiren araçlar tanımlanarak;“oyuncu”ve fiziksel eylem ilişkisi üzerinde durulmuştur. Oyuncunun, fiziksel eylem ile olan bağı fiziksel, ve psikolojik açıdan değerlendirilmiştir. Bu çalışma için Konstantin Stanislavski başta olmak üzere, Grotowski, Stella Adler, Meyerhold'un Fiziksel Eylemler üzerine yaptıkları araştırmalar referans alınmıştır. Çalışmanın gerçekleştirilmesinde Türkiye'de son dönemde çevrilen kitaplar ve yayınlanan makalelerden faydalanılmış olup Fiziksel Eylemlerin esasında ne olduğu ve nasıl algılanması gerektiği üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to examine the effect on the creative process of the actor, whose use of“Physical Actions”is the most significant factor in contemporary drama, and how s/he deploys his body as a tool in this process through his knowledge of anatomy and modern drama. In the first section of the thesis, the general features of the musculoskeletal system are defined and the characteristics of these two systems are explained. Having defined and explained the systems, which muscular groups and sinews must be active in order to be able to create“Physical Actions”, which is the key of the thesis, is illustrated. In the second section, after resolving what“Action”is and its place in everyday life, and its historical development, the significance of the term“Physical Actions”is explained and examples are given. In addition, the factors that stimulate“Physical Actions”in the body of the actor are expounded and the actor's relation to“Physical Actions”is outlined. The correlation between the actor and“Physical Actions”is evaluated physically and psychologically. For this thesis, the canonic studies of Konstantin Stanislavski, and the studies of Grotowski, of Stella Adler and also of Meyerhold on“Physical Actions”were taken as points of reference. In developing the thesis, recently translated books and published articles in Turkey were utilized. Moreoever, what“Physical Actions”are and how they should be perceived were studied.