Polislerin hayat boyu öğrenme eğilimlerinin incelenmesi
Investigation of life life learning tendencies of police
- Tez No: 541049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT DÖŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, polis memurlarının yaşam boyu öğrenme eğilimlerini incelemek ve bazı demografik değişkenlerle ilişkilerini ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini 2018 yılında Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkâmil İlçesi Emniyet Müdürlüklerinde görevli polis memurları oluşturmaktadır. Çalışmamın örneklemini ise farklı birimlerde görev yapan rasgele seçilen 304 polis memuru oluşturmaktadır. Nicel yaklaşım çerçevesinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve Yaman ve Yazar (2015) tarafından geliştirilen“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeğin güvenirliği tespit edilmiş ve Cronbach Alpha katsayısı 0,97 olarak bulunmuştur. Araştırmada istatistiksel analizlerde bağımsız örneklemler t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way Anova) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, çalışmaya katılan polis memurlarının yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, polislerin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin; cinsiyete, öğrenim düzeyine, mezun olunan okul türüne ve görev yapılan birime göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı, buna karşın yaş, mesleki kıdem ve yabancı dil bilgisi bakımından ise anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine police officers' lifelong learning tendency and to determine the relationship between the various demographic variables. The population of the research included police officers working at Şehitkamil and Şahinbey District Police Headquarters of Gaziantep in 2018. The research sample consisted of 304 police officers selected randomly from different departments of the headquarters. This study which is based on quantitative approach is a descriptive study. As data collection tools,“Personal Information Form”and“Lifelong Learning Tendency Scale”developed by Yaman and Yazar (2015) were used. Reliability of the scale was assured, and Cronbach's Alpha coefficient was found as 0.97. In statistical analysis, Independent samples T-test and One-Way Anova were applied in the research. As a result of data analysis, it was found that police officers' lifelong learning tendency was moderate level. While police officers' lifelong learning tendency did not differ statistically in terms of gender, educational background, school of graduation and department being worked, it was statistically different in terms of age, professional seniority and foreign language level.