Küre bölgesi kompleks sülfürlü bakır cevherlerinin anodik oksitleme yöntemi ile liçi
The leaching of kure region complex copper sulphide ores by anodic oxidation method
  1. Tez No: 541079
  2. Yazar: ABDÜLKADİR AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Doğada bakır cevherleri sülfür, oksit, karbonat ve hidratları şeklinde bulunabilmektedir. En çok sülfürleri şeklinde yer alır. Sülfürlü cevherlerden bakır üretimi daha çok pirometalurjik yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Ancak pirometalurjik prosesler yüksek sıcaklık ihtiyacı duymaktadırlar. Bu ise çevre açısından daha fazla yük ve sorun demektir. Hidro ve elektrometalurjik prosesler ise daha fazla enerji verimliliği, daha az yatırım maliyeti gerektirmesi, daha çevreci oluşu ve bakır dışında diğer elementlerin de daha kolay kazanılabilme potansiyeli gibi sebeplerden dolayı son yıllarda daha fazla ilgi çekmektedir. Bu çalışmada Karadeniz Küre bölgesi kompleks bakır sülfür cevherlerinin anodik oksidasyon yöntemi ile liç prosesi incelenmiştir. Konsantre bakır cevheri optimum koşullarda gezegensel değirmende mekanik olarak aktive edilmiş ve numuneler farklı koşullarda anodik olarak liç edilmiştir. Ayrıca anodik oksidasyon liçi prosesinde çözelti konsantrasyonu, sıcaklık, liç süresi, sıvı/katı oranı, voltaj ve anot-katot arası mesafe çalışılan parametrelerdir. Uygulanan yöntem ve parametrelerin etkileri ile optimum anodik liç koşulları belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra çözeltiler ICP cihazında analiz edilmiştir ve bakır ekstraksiyon verimliliği farklı liç koşullarında hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In nature, copper ores can be present in the form of sulfur, oxides, carbonates and hydrates. It is mostly found in the form of sulphides in nature. The production of copper from sulphide ores is mostly carried out by pyrometallurgical methods. However, pyrometallurgical processes require high temperatures. This means more load and problem in terms of the environment. Hydro and electrometallurgical processes have attracted more attention in recent years due to reasons such as greater energy efficiency, less investment cost, more environmentalism and other elements extractin in extra with copper. In this study, anodic oxidation leaching process of Küre region complex copper sulfide ores on Black Sea were investigated. Concentrated copper ore was mechanically activated in the planetary mill at optimum conditions and samples were leached anodically under different conditions. In addition, solution concentration, temperature, leaching time, liquid/solid ratio, voltage and anode-cathode distance are the parameters in the anodic oxidation leaching process. The effects of the applied methods and parameters and optimum anodic leaching conditions were tried to be determined. The solutions were then analyzed by ICP and the copper extraction efficiency was calculated under different leaching conditions.